Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2010

ΓΥΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

Στα πλαίσια των "Γύρων των Πόλεων" ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει τον Γύρο της Ν. Σμύρνης την Κυριακή 16-1-2011 με το παρακάτω πρόγραμμα.

10:00 1.000μ ΠΠΒ-ΠΚΒ
10:20 2.000μ ΠΠΑ-ΠΚΑ
10:45 4.000μ Κορασίδων-Γυναικών
11:45 6.000μ Παίδων-Ανδρών

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου 2010

ΟΙ 10 ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ-ΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ-ΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ ΣΤΟΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΤΙΒΟ ΤΟ 2010

ΑΘΛΗΤΕΣ
(ΕΠΙΔΟΣΗ-ΕΠΩΝΥΜΟ-ΟΝΟΜΑ-ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ-ΣΥΛΛΟΓΟΣ-ΘΕΣΗ-ΑΓΩΝΑΣ-ΤΟΠΟΣ-ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ)

60 μ.
7.15 ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 93 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 1σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 20-2
7.44 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 92 ΕΡΜΗΣ 38πρ ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 27-2
7.58 ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ 94 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 5σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2
7.62 ΜΑΡΓΕΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 94 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 2σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2
7.74 ΛΑΛΙΩΤΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ 92 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 6σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2

200 μ.
24.80 ΡΟΣΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 94 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 3σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2
25.69 ΚΑΡΥΛΑΚΗΣ ΑΕΤΟΣ-ΑΛΕΞ 93 ΕΡΜΗΣ 5σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2

400 μ.
52.49 ΣΑΣΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 86 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 21πρ ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 27-2
53.45 ΚΑΠΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 92 ΕΡΜΗΣ 6σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
53.80 ΡΕΖΕΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ 91 ΤΡΙΤΩΝ 4σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2
56.38 ΑΣΤΕΡΗΣ ΠΕΤΡΟΣ 94 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 3σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 13-2
56.97 ΚΑΡΥΛΑΚΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ 93 ΕΡΜΗΣ 2σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 20-2
60.31 ΣΠΥΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 82 ΝΕΑΠΟΛΗ 5σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1

800 μ.
2.03.31 ΡΟΣΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 94 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 2 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
2.03.41 ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 94 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 3 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 13-2

60 εμπ. Ανδρών
8.70 ΑΣΠΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 74 ΕΡΜΗΣ 3 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1

Τριπλούν
15.68 ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ 80 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 4 ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 28-2
12.53 ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 94 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 7 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
Ύψος
2.05 ΣΥΝΤΖΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 92 ΑΓΕΒ 2 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
Σφαιροβολία ( 5 χγρ )
13.62 ΓΡΕΑΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 94 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 3 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 13-2
12.46 ΣΑΜΠΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 93 ΝΕΑΠΟΛΗ 2 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1


ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ
(ΕΠΙΔΟΣΗ-ΕΠΩΝΥΜΟ-ΟΝΟΜΑ-ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ-ΣΥΛΛΟΓΟΣ-ΘΕΣΗ-ΑΓΩΝΑΣ-ΤΟΠΟΣ-ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ)

60 μ.
8.87 ΦΟΥΡΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 89 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 4σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
9.05 ΜΙΧΑΗΛ ΣΟΦΙΑ 91 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 5σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1

400 μ.
59.38 ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΑ 82 ΕΡΜΗΣ 2 ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 27-2
61.20 ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΕΛΕΝΗ 91 ΝΕΑΠΟΛΗ 7 ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 27-2
62.86 ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 91 ΝΕΑΠΟΛΗ 13πρ ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 27-2
63.52 ΦΡΑΤΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ 83 ΝΕΑΠΟΛΗ 18πρ ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 27-2
65.35 ΨΩΜΑ ΗΛΙΑΝΑ 92 ΝΕΑΠΟΛΗ 3σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
68.36 ΛΟΥΚΟΥ ΕΛΕΝΗ 93 ΠΙΝΔΑΡΟΣ 4σ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 13-2

800 μ.
2.21.97 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΛΑΓΙΑ 93 ΝΕΑΠΟΛΗ 7 ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 28-2
2.27.08 ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΕΛΕΝΗ 91 ΝΕΑΠΟΛΗ 4 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 13-2
2.34.47 ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 91 ΝΕΑΠΟΛΗ 7 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 13-2

3000 μ.
11.15.03 ΚΟΡΟΖΗ ΑΝΤΩΝΙΑ 90 ΝΕΑΠΟΛΗ 4 ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 28-2

60 εμπ. Κορασίδων
9.82 ΝΤΕΛΕΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 94 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 3 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1

Μήκος
4.94 ΚΕΜΑΝΕΤΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 91 ΤΡΙΤΩΝ 8 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2

Τριπλούν
12.44 ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ 92 ΕΡΜΗΣ 5 ΠΑΝΕΛΛ Α-Γ ΠΑΙΑΝΙΑ 28-2
10.75 ΤΣΑΚΑΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 94 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 2 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1
Ύψος
1.50 ΜΑΡΙΝΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 93 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 5 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 30-1

Σφαιροβολία ( 4 χγρ )
12.07 ΓΚΑΒΑΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 83 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 4 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2
9.23 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ 89 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 7 ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΑΝΙΑ 06-2

Πέμπτη, 16 Δεκεμβρίου 2010

Το Καλαντάρι του ΣΕΓΑΣ για το 2011

Το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα του ΣΕΓΑΣ για το 2011, είναι το εξής:

Ιανουάριος

Κυρ. 16 3ος αγώνας Γύρου Πόλεων (Νέα Σμύρνη)

Κυρ. 23 Περιφερειακοί Αγώνες ανωμάλου δρόμου

Σαβ. 29 Σχολικό Ανωμάλου δρόμου

Κυρ. 30 4ος αγώνας Γύρου Πόλεων (Χίος)


Φεβρουάριος

Σάβ. 5 Ημερίδα Α-Γ, Π-Κ (Παιανία)

Κυρ. 6 Ευρωπαϊκό κύπελλο συλλόγων ανωμάλου δρόμου

(Ιταλία)

Κυρ. 6 Τελικός αγώνας Γύρου Πόλεων (Φιλοθέη)

Σάβ. 12 Ημεριδα Α-Γ, Π-Κ (Παιανία)

Σάβ. 19-20 Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου Α-Γ

Κυρ. 27 Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου


Μάρτιος

Παρ.-Κυρ. 4-6 Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα Κλειστού Α/Γ (Παρίσι)

Σάβ. 12 «Ρεθύμνια» (Ρέθυμνο)

Κυρ. 13 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου (Σερβία)

Σάβ. 19 Διασυλλογικό πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ Β΄

Σάβ. 19 Στρατιωτικό πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου (Ε/Δ-Σ/Α)

Σάβ.-Κυρ 19-20 Ευρωπαϊκό Κύπελλο χειμερινών ρίψεων (Σόφια)

Κυρ. 20 Πανελλήνιο βάδην 20 χλμ Α-Γ και Νέων (Α-Γ)

Κυρ. 20 Αγώνες βάδην 10 χλμ Ε-Ν-Π & 5 χλμ Κ

Κυρ. 20 Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου

Κυρ. 27 Διασυλλογικό πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ Α΄


Απρίλιος

Σάβ. 2 Διασυλλογικό Π-Κ

Παρ.-Κυρ. 8-10 Σχολικοί αγώνες (Β΄ φάση, Γυμνασίων-

Λυκείων)

Κυρ. 10 «6ος Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος» (Θεσσαλονίκη)

Σάβ. 16 Διασυλλογικό πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ Α΄

Σάβ. 16 Βαλκανικοί βάδην Α-Γ, Ε-Ν, Π-Κ (Βουκουρέστι)

Τρ.-Τετ. 19-20 Διασυλλογικό Συνθέτων Α-Γ, Π-Κ

Τετ. 20 Πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε Βουνό


Μάιος

Σάβ-Κυρ. 7-8

Κυρ. 8 Μαραθώνιος Βαλκανικού πρωταθλήματος (ΠΓΔΜ)

Παρ.-Κυρ. 6-8 Παν/νιοι Σχολικοί (Γυμνασίων-Λυκείων)

Κυρ. 8 Αγώνες «Θυσίας και Μνήμης» (Θεσσαλονίκη)

Σάβ. 14 Πανελλήνιο 10.000μ Α-Γ & Νέων (Α-Γ)

Σάβ. 14 Διασυλλογικό ΠΠ-ΠΚ Β΄

Σάβ. 14 «Ορσίπεια» (Μέγαρα)

Σάβ. 14 «Μπεκιάρεια» (Σέρρες)

Κυρ. 22 Ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην

Σάβ. 21 «Μάχη Κρήτης» (Χανιά)

Κυρ. 22 Αγώνες Ε/Δ-Σ/Α

Κυρ. 22 Ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην Α-Γ & Ε-Ν (Πορτογαλία)

Τετ. 25 1ο Ελληνικό Γκραν Πρι

Σάβ. 28 «Ηράκλεια» (Ηράκλειο)

Σάβ. Κυρ. 28-29 Ευρωπαϊκό κύπελλο Συλλόγων Α-Γ

Κυρ. 29 «Λασσάνεια» (Κοζάνη)

Κυρ. 29 «Παπαναστάσεια» (Αθήνα)


Ιούνιος

Τετ. 1 Γκαλά Γυναικών Φιλοθέης

Σάβ. 4 Ευρωπαϊκό κύπελλο 10.000μ Α-Γ (Οσλο)

Σάβ. 4 Διεθνές Μίτινγκ «Παπαφλέσσεια» (Καλαμάτα)

Σάβ. 4 Παγκρήτιοι Αγώνες (Χανιά)

Σάβ.-Κυρ. 4-5 Πανελλήνιο Συνθέτων Α-Γ & Νέων

Τετ. 8 2ο Ελληνικό Γκραν Πρι

Σαβ. 11 Διεθνές Μίτινγκ «Βενιζέλεια» (Χανιά)

Κυρ. 12 Βαλκανικό πρωτάθλημα δρόμου σε Βουνό (Σερβία)

Σάβ.-Κυρ. 18-19 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων Α-Γ (Σμύρνη)

Σάβ.-Κυρ. 18-19 Πανελλήνιο πρωτάθλημα Π-Κ

Σάβ.-Κυρ. 25-26 Διασυλλογικό πρωτάθλημα Α-Γ

Τετ. 29 Διεθνές μίτινγκ «Πάτρα 2011»


Ιούλιος

Σάβ 2 «Κνώσεια» (Ηράκλειο)

Σάβ.-Κυρ. 2-3 Ευρωπαϊκό κύπελλο Συνθέτων (Μπρούνο Τζάουλι)

Σάβ.-Κυρ. Πανελλήνιο Συνθέτων Ε-Ν, ΠΠ-ΠΚ Α΄, 10.000μ Ε &

Σκυταλοδρομιών Νέων (Α-Γ)

Σάβ.-Κυρ. Βαλκανικοί αγώνες Α-Γ (Σλίβεν, Βουλγαρία)

Τετ. 6 3ο Ελληνικό Γκραν Πρι

Τετ.-Κυρ. 6-10 Παγκόσμιο πρωτάθλημα Π-Κ (Λιλ, Γαλλία)

Σάβ.-Κυρ. 9-10 Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ε-Ν

Τετ. 13 «27α Βαρδινογιάννεια» (Ρέθυμνο)

Πέμπ.-Κυρ. 14-17 Ευρωπαϊκό Νέων (Οστράβα, Τσεχία)

Σάβ.-Κυρ. 16-17 Πανελλήνιο ΠΠ-ΠΚ Α΄ και Συνθέτων Π-Κ

Σάβ.-Κυρ. 16-17 Βαλκανικοί Ε-Ν (Εντιμέ, Τουρκία)

Τετ. 20 Τελικός Ελληνικού Γκραν Πρι

Τετ.-Πέμπ. 20-21 Συνάντηση Ελλάδα-Κύπρος Π-Κ

Πέμπ.-Κυρ. 21-24 Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ε-Ν (Ταλίν, Εσθονία)

Σάβ. 23 Διεθνές Μίτινγκ Ρίψεων «Σιθώνεια» (Νικήτη,

Χαλκιδικής)

Σάβ.-Παρ. 23-29 Ολυμπιακές Ημέρες Ευρωπαϊκής Νεότητας

(Τραπεζούντα)

Σάβ.-Κυρ. 30-31 Πανελλήνιο Α-Γ & Νέων (Α-Γ)


Αύγουστος

Σάβ. 6 Μεσογειακή Συνάντηση Ε-Ν

Σάβ 13 Βαλκανικοί αγώνες Π-Κ (Προύσα, Τουρκία)

Παρ.-Δευτ. 12-22 Πανεπιστημιάδα (Κίνα)

Σάβ.-Κυρ. 27/8-4/9 Παγκόσμιο Α-Γ (Νταεγού, Ν. Κορέα)


Σεπτέμβριος

Κυρ. 4 Δρόμος Σκοτούσας (Σέρρες)

Σάβ. 17 Ευρωπαϊκό κύπελλο συλλόγων Ε-Ν

Σάβ. 24 Παμμακεδονικοί (Σέρρες)

Κυρ. 25 Γύρος Λίμνης Καστοριάς


Οκτώβριος

Σάβ-Κυρ. 1-2 24οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες

Κυρ. 16 Λασσάνειος Δρόμος (Κοζάνη)

Πέμπ. 27 Νεστόρεια (Ιεράπετρα)


Νοέμβριος

Κυρ. 6 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 50χλμ Α

Τρ. 8 Αρκάδιος Δρόμος (Ρέθυμνο)

Κυρ. 13 29ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθήνας «Γρηγόρης

Λαμπράκης» & Αγώνες δρόμου 5 & 10χλμ - Πανελλήνιο

Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Α/Γ


Δεκέμβριος

Κυρ. 4 Δρόμος Εμμανουήλ Παππά (Σέρρες)

Κυρ. 11 Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου (Σλοβενία)

Δευτέρα, 13 Δεκεμβρίου 2010

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΤΗΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ ΤΟ 2010

30/01 Στην 1η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Παιανία, η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή, πέτυχε νέο ρεκόρ της ΕΑΣ, στο τριπλούν Νεανίδων, Νέων και Γυναικών, με επίδοση 12,25 μ.

06/02 Στην 2η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Παιανία, έλαβε μέρος, στο Άλμα σε Ύψος, για τελευταία φορά ως αθλητής της ΑΓΕΒ, ο Χαράλαμπος Συντζάκης, ο οποίος στην συνέχεια μετεγγράφηκε στον ΑΣΕ Δούκα.

13/02 Στην 3η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Παιανία, η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή, πέτυχε νέο ρεκόρ της ΕΑΣ, στο τριπλούν Νεανίδων, Νέων και Γυναικών, με επίδοση 12,30 μ.

17/02 Στη Διεθνή Ημερίδα Κλειστού Στίβου, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Παιανία, έλαβε μέρος ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού στο Άλμα Τριπλούν.

20/02 Στην 4η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Παιανία, ο Ευάγγελος Λαμπρόπουλος του Ευβοικού πρώτευσε στα 60 Παίδων με 7.15.

20/02 Στα πλαίσια της Β΄Φάσης των Διασυλλογικών Αγώνων ΠΠΒ-ΠΚΒ και Μίνι, διοργανώθηκε, στο Στάδιο Σχηματαρίου, συνάντηση μεταξύ του Ερμή και του Γ.Σ. Νεάπολης.

21/02 Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ στο Μαρκόπουλο Αττικής, την καλύτερη εμφάνιση σε ατομικό επίπεδο πέτυχε η Αντωνία Κορόζη του Γ.Σ.Νεάπολης, που τερμάτησε 11η στα 6000 μ. Νέων Γυναικών και σε Συλλογικό επίπεδο ο Γ.Σ.Νεάπολης που κατετάγη 19ος στον Αξιολόγηση.

27-29/02 Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Ανδρών-Γυναικών, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Παιανία, η Θεοδοσία Νακοπούλου του Ερμή, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400 μ, ενώ η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή, πέτυχε νέο ρεκόρ της ΕΑΣ, στο τριπλούν Νεανίδων, Νέων και Γυναικών, με επίδοση 12,44 μ.

4-5/03 Στο Στάδιο Χαλκίδος, διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Χαλκίδος, τους Σχολικούς Αγώνες των Γυμνασίων και Λυκείων της Εύβοιας.

06/03 Στα πλαίσια της Β΄Φάσης των Διασυλλογικών Αγώνων ΠΠΒ-ΠΚΒ, διοργανώθηκε, στο Στάδιο Χαλκίδος, συνάντηση μεταξύ του Ερμή, του Ευβοικού και του Πίνδαρου.

14/03 Στον τελικό των «Γύρων των Πόλεων», που διεξήχθη στη Φιλοθέη, η Αντωνία Κορόζη της Νεάπολης τερμάτησε 6η στα 4000 μ. Γυναικών.

20/03 Στη Γενική Συνέλευση του ΣΕΓΑΣ, που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής στο Χαλάνδρι, διαγράφηκαν από Μέλη του ΣΕΓΑΣ οι Σύλλογοι ΓΣ.Αιδηψού, Γ.Σ.Ιστιαίας και Α.Γ.Ε.Ψαχνών.

21/3 Στο Στάδιο Χαλκίδος, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, διοργάνωσε τους Διασυλλογικούς Αγώνες Τριάθλων, στις κατηγορίες ΠΠΒ-ΠΚΒ, με την συμμετοχή 128 αθλητών και αθλητριών από 10 Συλλόγους.

26-27/03 Στους Διασυλλογικούς Αγώνες Συνθέτων Αγωνισμάτων, που διεξήχθησαν στην Λάρισα, την καλύτερη εμφάνιση σε ατομικό επίπεδο πέτυχε η Αθανασία Πεππέ του Γ.Σ.Νεάπολης, που κατετάγη 3η στο Πένταθλο ΠΚΑ και σε Συλλογικό επίπεδο ο Γ.Σ.Νεάπολης.

10-11/04 Στους Διασυλλογικούς Αγώνες Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθησαν στο Στάδιο του Πανελληνίου στην Αθήνα, την καλύτερη εμφάνιση σε Συλλογικό επίπεδο πέτυχε ο Ευβοικός ο οποίος κατετάγη 2ος ανάμεσα σε 19 Συλλόγους.

18/04 Στον Διεθνή Μαραθώνιο Δρόμο «Μ. Αλέξανδρος», που πραγματοποιήθηκε από Πέλλα προς Θεσσαλονίκη, τερμάτισαν και οι αθλητές του Α.Κ.Ο.Λιβαδειάς, Μάριος Δημητρέλος και Αργύρης Μανιάς.

18/04 Στα πλαίσια της Β΄Φάσης των Διασυλλογικών Αγώνων ΠΠΒ-ΠΚΒ και Μίνι, διοργανώθηκε, στο Στάδιο Λιβαδειάς, συνάντηση μεταξύ του ΑΚΟΛ της ΑΓΕΒ και Σχολείων της περιοχής Λειβαδιάς.

19-22/05 Στην Ιεράπετρα της Κρήτης διεξήχθη η Β’ Φάση των Σχολικών Αγώνων μεταξύ των Γυμνασίων και Λυκείων της Νοτίου Ελλάδος. Στα 2000 στηπλ των Λυκείων, ο Δημήτρης Τάγκης του Τρίτωνα, κατέρριψε το ρεκόρ της ΕΑΣ στην κατηγορία Παίδων με 6.24.38.

25/04 Στο Στάδιο Χαλκίδος, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, διοργάνωσε τους Διασυλλογικούς Αγώνες ΠΠΑ-ΠΚΑ, στους οποίους έλαβαν μέρος 268 αθλητές και αθλήτριες από 18 Συλλόγους της Περιφέρειας Ανατολ. Στερεάς. Την καλύτερη εμφάνιση σε Συλλογικό επίπεδο πέτυχε ο Γ.Σ. Νεάπολης ο οποίος κατετάγη 1ος στην γενική βαθμολογία.

3-5/05 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Γυμνασίων και Λυκείων, που διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Βοιωτίας, στο Στάδιο Σχηματαρίου, πρώτευσαν ο Κωνσταντίνος Ηλίας της ΑΓΕΒ στο ακοντισμο Λυκείων και η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή στο Τριπλούν Λυκείων.

8-9/05 Στους Διασυλλογικούς Αγώνες Ανδρών-Γυναικών, που διεξήχθησαν στο Στάδιο του Πανελληνίου στην Αθήνα, την καλύτερη εμφάνιση σε Συλλογικό επίπεδο πέτυχε ο Ερμής ο οποίος κατετάγη 4ος ανάμεσα σε 19 Συλλόγους.

15/05 Στο Φεστιβάλ Ρίψεων που διεξήχθη στην Τρίπολη έλαβαν μέρος και 4 αθλητές και αθλήτριες του Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος.

15/05 Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. Γυναικών, που διεξήχθη στην Ν. Ιωνία, η Βασιλική Κολοβού των Αετών Διρφύων τερμάτισε στην 16η θέση.
15/05 Στο Στάδιο Χαλκίδος, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, διοργάνωσε την Α’ Φάση των Διασυλλογικών Αγώνων ΠΠΒ-ΠΚΒ και Μίνι, στους οποίους έλαβαν μέρος 220 αθλητές και αθλήτριες από 10 Συλλόγους της Βοιωτίας και Εύβοιας.

21/05 Στους Ευρωπαικούς Αγώνες πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που έγιναν στην Μόσχα, ο Κώστας Ηλίας της ΑΓΕΒ έλαβε μέρος στον προκριματικό του ακοντισμού και αποκλείσθηκε.

22/05 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Αλεξάνδρεια», που διεξήχθησαν στην Έδεσσα, ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού κατέλαβε την 1η θέση στο Τριπλούν.

22/05 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Αμεινίας ο Παλληνεύς», που διεξήχθησαν στην Παλλήνη, διακρίθηκαν αθλητές και αθλήτριες του Γ.Σ. Νεάπολης και του Τρίτωνα.

29/05 Στο Διεθνές Μήτιγκ «Παπαφλέσσεια», που διεξήχθη στην Καλαμάτα, ο Σπύρος Λεμπέσης της ΑΓΕΒ, με βολή 80,60 μ. στον ακοντισμό ξεπέρασε το χαμηλό όριο για τους Πανευρωπαικούς Αγώνες.

29/05 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Χειμωνίδεια», που διεξήχθησαν στην Θεσσαλονίκη, ο Παρασκευάς Ρεζές του Τρίτωνα πέτυχε επίδοση 22.57 στα 200 μ. εξασφαλίζοντας την συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

29-30/05 Στο Στάδιο Σχηματαρίου διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ, σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Ανδρών-Γυναικών και Νέων.

30/05 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Μπιζάνεια», που διεξήχθησαν στην Καλλιθέα, έλαβαν μέρος και διακρίθηκαν αθλητές και αθλήτριες της ΑΓΕΒ, του Πίνδαρου, του Ευβοικού και του Φ.Π.Σ. Χαλκίδος.

06/06 Στο Στάδιο Χαλκίδος, ο Γ.Σ. Νεάπολης διοργάνωσε Αγώνες στην μνήμη του αειμνήστου Προέδρου του Δ. Βραιμάκη.

06/06 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Φειδιππίδεια», που διεξήχθησαν στον Μαραθώνα, έλαβαν μέρος και διακρίθηκαν αθλητές και αθλήτριες του Ευβοικού.

12-13/06 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Ανδρών-Γυναικών, που διεξήχθησαν στην Πάτρα, μετάλλια κατέκτησαν οι : χρυσό στον ακοντισμό ο Σπύρος Λεμπέσης της ΑΓΕΒ, ασημένιο στο τριπλούν ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού και η Ομάδα των Γυναικών του Ερμή στα 4Χ400 και χάλκινο η Αικατερίνη Σύρου του Ερμή στα 400 μ.

19/06 Στα πλαίσια της Β΄Φάσης των Διασυλλογικών Αγώνων ΠΠΒ-ΠΚΒ, διοργανώθηκε, στο Στάδιο Θηβών, συνάντηση μεταξύ του Ευβοικού και του Πίνδαρου.

19-20/06 Στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Ομάδων της Σούπερ Κατηγορίας, που διεξήχθη στο Μπέργκεν της Νορβηγίας, την Ελλάδα εκπροσώπησε στο Ακοντισμό ο Σπύρος Λεμπέσης της ΑΓΕΒ.

23/06 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Τάσος Ξένος», που διεξήχθησαν στον Χολαργό, έλαβαν μέρος και διακρίθηκαν αθλητές και αθλήτριες του Πίνδαρου, του Ερμή, της Νεάπολης και του Ευβοικού.

24/06 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Ελευθέρια», που διεξήχθησαν στη Λάρισα, έλαβαν μέρος από τον Τρίτωνα οι Π. Ρεζές, Δ. Τάγκης και Χ. Κεμανέντζη οι οποίοι ξεπέρασαν τα όρια για την συμμετοχή τους στους Πανελλήνιους Αγώνες των κατηγοριών τους.

26-27/06 Την 8η θέση κατέλαβε η Ελένη Λούκου του Πίνδαρου στο Έπταθλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Συνθέτων Αγωνισμάτων Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθη στην Κατερίνη.

27/06 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Ζαχαριάδεια», που διεξήχθησαν στην Θεσσαλονίκη, οι αθλήτριες του Ερμή Α. Σύρου και Ε. Γκαράνη κατέλαβαν την 1η και 3η θέση αντίστοιχα στα 400 μ.

3-4/07 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Εφήβων-Νεανίδων, που διεξήχθησαν στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας , μετάλλια κατέκτησαν το ασημένιο στον ακοντισμό ο Κώστας Ηλίας της ΑΓΕΒ και το χάλκινο στην Δισκοβολία η Ελένη Ταυρή του Πανευβοικού.

07/07 Στο Διεθνές Μήτιγκ «Βαρδινογιάννεια», που διεξήχθη στο Ρέθυμνο, έλαβε μέρος και ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού στο τριπλούν.

10-11/07 Στους Πανελλήνιους Αγώνες ΠΠΑ-ΠΚΑ, που διεξήχθησαν στα Τρίκαλα, η Αθανασία Πεππέ της Νεάπολης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 300 εμπόδια.

10-11/07 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Σκυταλοδρομιών Νέων, που διεξήχθησαν στα Τρίκαλα, η Ομάδα Νέων Γυναικών του Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος κατέλαβε της 5η θέση στα 4Χ400.

14/07 Στο 3ο Ελληνικό Γκραν-πρι, που διεξήχθη στο Άργος Ορεστικό, ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού πέτυχε επίδοση 16,34 μ. στο τριπλούν.

17-18/07 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθησαν στις Σέρρες, η Ομάδα των Κορασίδων του Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος κατέλαβε της 3η θέση στα 4Χ400.

04/08 Στο Στάδιο της Θήβας διοργανώθηκε από τον Δήμο Θηβαίων σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, ο τελικός του Ελληνικού Γκραν-πρι.

17/10 Στο Γύρο της πόλεως Ελασσόνας, έκανε την πρώτη εμφάνιση μετά τον τραυματισμό του, ο Πλάτων Αναστασίου του ΑΚΟΛ, ο οποίος κατετάγη 6ος.
31/10 Στον επετιακό Κλασικό Μαραθώνιο, για τα 2.500 χρόνια από τη Μάχη του Μαραθώνα, έλαβαν μέρος αρκετοί δρομείς από την Εύβοια και Βοιωτία, με καλύτερη παρουσία της Βασιλικής Κολοβού των Αετών Διρφύων, που τερμάτισε 2η στα 5.000 μ. των Γυναικών.

10/11 Στην ετήσια Πανελλαδική Αξιολόγηση των Συλλόγων του Στίβου, που επικύρωσε ο ΣΕΓΑΣ, την καλύτερη θέση ( 33η ), από τους Συλλόγους της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας κατέλαβε, για πρώτη φορά ο Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος.

06/12 Από την Γενική Συνέλευση των Συλλόγων-Μελών της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, που συνήλθε στη Χαλκίδα, προέκυψε νέο Διοικητικό Συμβούλιο με Πρόεδρο τον Δημήτρη Τουλούμη.

Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου 2010

ΤΟ ΝΕΟ ΔΣ ΤΗΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ

Μετά απο την Εκλογική ΓΣ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, που πραγματοποιήθηκε στην Χαλκίδα, στις 6 Δεκεμβρίου 2010, προεκυψε για την επόμενη 4ετία, το παρακάτω Διοικητικό Συμβούλιο :

Πρόεδρος: Τουλούμης Δημήτριος
Αντιπρόεδρος: Ευθυμιάδης Κωνσταντίνος
Γεν. Γραμματέας: Βραιμάκης Χαράλαμπος
Ταμίας: Τάγκης Ηλίας
Ειδικός Γραμματέας: Θεοδώρου Δημήτριος
Αναπληρωτής Ταμίας: Πίσχινας Γεώργιος
Μέλος: Θεοδοσίου Χαράλαμπος


Τρίτη, 7 Δεκεμβρίου 2010

ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΣΤΙΒΟ

Απο την Επιτροπή Μετεγγραφών του ΣΕΓΑΣ, εγκρίθηκαν οι παρακάτω μετακινήσεις αθλητών και αθλητριών των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Ευβοιας, οι οποίες θα ισχύσουν απο 1-1-2011.

ΕΠΩΝΥΜΟ................ΟΝΟΜΑ..................ΑΠΟ.......................ΠΡΟΣ

ΣΩΤΗΡΑΛΗΣ..............ΚΥΡΙΑΚΟΣ-ΚΩΝ.........ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ..........ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
ΜΥΡΙΑΛΗΣ..................ΓΕΩΡΓΙΟΣ.................ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ..........ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ................ΝΙΚΟΛΑΟΣ...............ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ...........ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ.......ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ...........ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ...........ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ

ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ..............ΚΩΝ-ΜΑΡΙΟΣ........ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ...........ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ
ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ.................ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ.....ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ..........ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ
ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΕΡΗ...........ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ.....ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ..........ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ

ΓΑΒΡΙΗΛ........................ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ.............ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ....ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ
ΣΠΥΡΟΥ.........................ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ..........ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ............ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ
ΤΣΑΚΑΛΟΣ....................ΚΩΝ/ΝΟΣ................ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ..........ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ

ΤΑΡΑΜΙΓΚΟΣ................ΑΝΤΩΝΙΟΣ.............ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ....ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗΣ.........ΧΡΗΣΤΟΣ...............ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ............ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΚΑΚΑΒΑ.......................ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ............ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ......ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

ΛΟΙΔΩΡΗΣ.................ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ.........ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..........ΑΜΕΙΝΙΑΣ ΠΑΛΛΗΝΕΥΣ
ΣΚΟΥΤΑΡΗ................ΙΣΜΗΝΗ...................ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ.............ΑΜΕΙΝΙΑΣ ΠΑΛΛΗΝΕΥΣ

ΡΕΖΕΣ.......................ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ..........ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ..............ΡΗΓΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΚΟΛΟΒΟΥ.................ΘΕΟΔΩΡΑ.................ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ..............ΡΗΓΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΛΑΜΠΡΟΥ.....................ΙΩΑΝΝΗΣ.................ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ..................ΓΣ ΕΡΜΗΣ

ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ...........ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.........ΓΣ ΕΡΜΗΣ....................ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ

ΚΑΘΑΡΙΟΣ....................ΛΟΥΚΑΣ....................ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ.....ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

ΜΑΜΑΛΗ......................ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ.............ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ......ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ

ΓΚΟΤΣΗ........................ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ...ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ........ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ

ΤΑΥΡΗ...........................ΕΛΕΝΗ.......................ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ.....ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΖΥΓΟΡΗ........................ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ..............ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ............ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΛΙΑΚΟΥ.........................ΝΙΚΟΛΕΤΑ...............ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ.............ΚΑΟ ΦΙΛΙΝΟΣ

Τρίτη, 23 Νοεμβρίου 2010

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ


Με απόφαση του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ, επαναπροσλήφθηκε απο 1-11-2010 έως 30-9-2011, ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Σπύρος Μπεκρής, ως Περιφερειακός Τεχνικός Υπεύθυνος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας και της ΤΕ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Στερεάς.

Δευτέρα, 22 Νοεμβρίου 2010

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει Σεμινάριο για τις αναπτυξιακές ηλικίες 13-15 ετών, το οποίο θα διεξαχθεί στις 27-28/11/2010 στο ΕΑΚΝ Αγ. Κοσμά, στο οποίο θα διδάξει ο επικεφαλής της IAAF για θέματα αθλητικής ανάπτυξης κ. Malek El Hebil.
Στο Σεμινάριο μπορούν να συμμετάσχουν όλοι οι προπονητές των Σωματείων του Στίβου, με δικά τους έξοδα.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι προπονητές μπορούν να απευθυνθουν στην ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας. (22210-27114)

Παρασκευή, 12 Νοεμβρίου 2010

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ

Το ισχύον σύστημα Πανελλαδικής Αξιολόγησης των Συλλόγων του Στίβου καθιερώθηκε απο το 1984 και ισχύει με μικρές μεταβολές μέχρι σήμερα.

Στην καθιέρωση και την βελτίωση του συνέβαλλε με τις στατιστικές μελέτες του και ο Κώστας Ευθυμιάδης, στην αρχή σαν Μέλος της Επιτροπής Ανάπτυξης του Στίβου, αργότερα σαν Προεδρος της και για 14 χρόνια ως Μέλος και Ειδικός Γραμματέας του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ.

Με βάση το σύστημα αυτό καλύτεροι Σύλλογοι της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, για κάθε χρονιά, ήταν οι παρακάτω :

Έτος......Σύλλογος...................Θέση
1984......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..............33
1985......ΓΣ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ.........51
1986......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..............37
1987......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............23
1988......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............30
1989......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............28
1990......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............19
1991......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............20
1992......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............26
1993......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............38
1994......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..............33
1995......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..............12
1996......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..............18
1997......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..............23
1998......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............22
1999......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............16
2000......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ................6
2001......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ................3
2002......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ................6
2003......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ................8
2004......ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ......11
2005......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............15
2006......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............23
2007......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............27
2008......ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...............45
2009......ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ......59
2010......ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ..33

Όπως προκύπτει απο τον παραπάνω πίνακα, η ανεπανάλυπτη Συλλογική διάκριση επετεύχθη το 2001 όταν ο Ευβοικός ΓΑΣ, κατετάγη 3 ος Σύλλογος στην Ελλάδα.

Πέμπτη, 11 Νοεμβρίου 2010

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΣΤΙΒΟΥ 2010

Το ΔΣ του ΣΕΓΑΣ στην συνεδρίαση του στις 10-11-2010 επικύρωσε την Πανελλαδική Αξιολόγηση-Κατάταξη των Συλλόγων του Στίβου για το έτος 2010.
Οι Σύλλογοι της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις με την αντίστοιχη βαθμολογία :

Θέση..............Σύλλογος......................................βαθμοί
33...............ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ.......................3543
60...............ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ....................................1818
65...............ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ......................1675
70...............ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ...........................1526
96...............ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ....................................1132
167...............ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ..................................509
171...............ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ................................487
177...............ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΟΣ..........................465
210...............ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ...................................218
243...............ΑΣ ΑΕΤΟΙ ΔΙΡΦΥΩΝ.............................122
297...............ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ...............................48
313...............ΑΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ....................................15

Τρίτη, 2 Νοεμβρίου 2010

28ος ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ

Στις 31 Οκτωβρίου διεξήχθη με οργανωτή τον ΣΕΓΑΣ, ο ετήσιος Κλασικός Μαραθώνιος της Αθήνας, με εκκίνηση απο τον Τύμβο του Μαραθώνα και τερματισμό στο Παναθηναικό Στάδιο.

Φέτος η εκδήλωση συνέπεσε με τον εορτασμό των 2.500 χρόνων απο την ιστορική νίκη των Ελλήνων κατά των Περσών στον Μαραθώνα.

Παράλληλα με την διεξαγωγή του Μαραθωνίου διεξήχθησαν και τα αγωνίσματα των 5.000μ και 10.000μ, όπου έλαβαν μέρος και επώνυμοι Έλληνες και ξένοι δρομείς και δημόσια πρόσωπα.

Απο τους αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, ξεχωρίσαμε 3 περιπτώσεις, μια για κάθε αγώνισμα, τις οποίες και σας παρουσιάζουμε.

  • Στα 5.000μ Γυναικών την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε η αθλήτρια των Αετών Διρφύων Βασιλική Κολοβού, η οποία τερματίζοντας στην 2η σε χρόνο 19.55 , έκανε τις παρακάτω δηλώσεις << Αν και έχω αποσυρθεί απο τον αθλητισμό εδώ και 8 χρόνια, είμαι πολύ χαρούμενη που τα κατάφερα. Ήταν μια ωραία εμπειρία >>.

  • Στα 10.000μ Γυναικών η αθλήτρια του ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδος, Αντωνία Κορόζη τερμάτισε 6η σε χρόνο 42.32 . Στο σημείο αυτό πρέπει να τονίσουμε ότι η Αντωνία είναι φοιτήτρια στο Ε. Μ. Πολυτεχνείο και συνδιάζει άριστα τις σπουδές της με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό.

  • Στο Μαραθώνιο είχαμε την ειδική περίπτωση του Θανάση Κολέτσιου, υπερμαραθωνοδρόμου του Ευβοικού, ο οποίος έτρεξε στο ρυθμό της συντρόφου του Μαρίας Ρουπακτά, προκειμένου να τερματίσουν ταυτόχρονα, σε χρόνο διπλάσιο, απο ευτό που κάνει συνήθως όταν αγωνίζεται μόνος του. Ο Θανάσης είναι μέλος του ορειβατικού Συλλόγου Χαλκίδος και η φιλοσοφία του είναι να βοηθάει όσους περισσότερους συνοδοιπόρους του μπορεί να ανέβουν στην κορυφή.




(Αντωνία Κορόζη)

Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2010

Την 1η Νοεμβρίου λήγει η προθεσμία για τις μετεγγραφές αντί για 31/10

Μέχρι τη Δευτέρα 1η Νοεμβρίου θα μπορούν να κατατίθενται στο ΣΕΓΑΣ οι αιτήσεις μετεγγραφής των αθλητών και αθλητριών για την αγωνιστική σεζόν του 2010-2011.
Ο ΣΕΓΑΣ μετέθεσε κατά μία ημέρα την προθεσμία κατάθεσης των αιτήσεων μετεγγραφής για να διευκολυνθούν τα σωματεία (η προηγούμενη προθεσμία έληγε την Κυριακή 31 Οκτωβρίου).

Δευτέρα, 25 Οκτωβρίου 2010

ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ Ε.Α.Σ.

Το αγώνισμα του Μαραθωνίου Δρόμου, μπήκε στα προγράμματα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου, απο το 1982.
Στους Πανευρωπαικούς Αγώνες εκείνης της χρονίας, που διεξήχθησαν στην Αθήνα, πρώτη νικήτρια στην κλασσική διαδρομή με εκκίνηση απο τον Τύμβο του Μαραθώνα και τερματισμό στο Παναθηναικό Στάδιο, ανεδείχθη η αθλήτρια της Πορτογαλίας Ρόζα Μότα.
Απο τις αθλήτριες που ανήκουν σε Συλλόγους της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, 2 έχουν τρέξει σε Μαραθώνιο Δρόμο, και μάλιστα στην Κλασσική Διαδρομή.
Στις 9-4-1995 η Μαρία Ψαθά του Ευβοικού, στους Αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλου τερμάτισε στην 50 θέση με επίδοση 3:10.09 που αποτελεί μέχρι σήμερα ρεκορ της ΕΑΣ στις κατηγορίες Γυναικών και Νέων.
Στις 8-11-2009, στον ετήσιο Αγώνα που διαξάγεται στην μνήμη του Ειρηνιστή Γρηγόρη Λαμπράκη, η αθλήτρια απο την Αμάρυνθο Μαρία Κρόκου, τρέχοντας με την Ομάδα του Πίνδαρου Θηβών τερμάτισε στην 49 θέση σε χρόνο 3:40.55 .



(η Μαρία Ψαθά)

Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2010

ΟΙ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΕΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ

Η λεπτομερής έρευνα που διενεργεί εδώ και δεκαετίες ο Κ. Ευθυμιάδης, επεκτάθηκε και σε προπολεμικές εποχές, όπου απεκάλυξε την ύπαρξη του Δημ. Παπαστεφάνου, αθλητή της ΑΕ Χαλκίδος, που γεννήθηκε το 1910 και σε ηλικία 26 ετών στις 6 Οκτωβρίου 1936, κατα την διάρκεια των Ζ΄ Βαλκανικών Αγώνων, τρέχοντας εκτός συναγωνισμού στην Κλασσική Διαδρομή του Μαραθωνίου, τερμάτησε 6ος με επίδοση 3:16.40.0 που είναι η πρώτη επίσημη και έγκυρη επίδοση στο αγώνισμα του Μαραθωνίου.

Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Παπαστεφάνου πρωταγωνιστούσε στον Ελληνικό χώρο σε μιά εποχή όπου στους δρόμους αντοχής κυριαρχούσαν οι μεγάλες μορφές των Κυριακίδη και Ραγάζου, με συνέπεια να βρίσκεται συνεχώς στη σκιά τους.

Πέρασαν 45 χρόνια ακριβώς για να καταριφθεί το ρεκόρ του Παπαστεφάνου από τον Περικλή Τζοβλά της ΑΓΕ Χαλκίδος, που στις 3-5-1981 κατα την διάρκεια του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Μαραθωνίου, που διεξήχθη στην Πάτρα, κατέλαβε την 14η θέση σε χρόνο 2:48.17.0 , που εξακολουθεί να είνια μέχρι σήμερα Πανευβοικό ρεκόρ.

Το ρεκόρ της ΕΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, στην κατηγορία των Ανδρών, κατέχει ο Ιωάννης Περήφανος του ΓΣ Κάδμος Θηβών, που στίς 20-9-1987, στον Διεθνή Μαραθώνιο της Γλασκώβης σημείωσε επίδοση 2:29.10.0 .

Ακολουθεί ο πίνακας με τις καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών, που πέτυχαν αθλητές που ανήκουν σε συλλόγους της Βοιωτίας και Εύβοιας.

2.29.10.0...ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ......ΙΩΑΝΝΗΣ.....ΚΑΔΜΟΣ...........20-9-1987
2.42.09.0...ΚΟΤΣΟΛΑΡΗΣ.....ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ...ΠΙΝΔΑΡΟΣ.........8-11-2009
2.44.33.0...ΜΠΑΜΠΛΕΚΟΣ.....ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ...ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ....24-4-1994
2.47.51.0...ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ...ΓΕΩΡΓΙΟΣ....ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ....12-4-1992
2.48.17.0...ΤΖΟΒΛΑΣ........ΠΕΡΙΚΛΗΣ....ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ......3-5-1981
2.59.42.0...ΣΙΑΝΟΣ.........ΚΩΝ/ΝΟΣ.....ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ....13-10-1985
3.00.52.0...ΑΝΕΣΤΗΣ........ΛΟΥΚΑΣ......ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ.....3-11-2002
3.09.00.0...ΔΗΜΗΤΡΕΛΟΣ.....ΜΑΡΙΟΣ......ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ....18-4-2010
3.09.32.0...ΣΤΑΜΑΤΗΣ.......ΚΩΝ/ΝΟΣ.....ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ.....5-11-2006
3.16.40.0...ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ...ΔΗΜ.........ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ......6-10-1936
3.17.49.0...ΚΟΛΕΤΣΙΟΣ......ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ...ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ.....5-11-2006

Η επίδοση του Κ. Σταμάτη είναι ρεκόρ της ΕΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας στην κατηγορία Νέων.














(ο Περικλής Τζοβλάς)

Πέμπτη, 21 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΑΔΗΝ 2010

Απο το ΣΕΓΑΣ προκηρύσσεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην, το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2010, στις εγκαταστάσεις των Ολυμπιακών Ακινήτων στο Παλαιό Αεροδρόμιο ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ.

Οι ώρες εκκίνησης των αγωνισμάτων είναι οι παρακάτω :
08:30 - 50.000μ Ανδρών
08:45 - 10.000μ Εφήβων-Παίδων και Γυναικών-Νεανίδων
10:00 - 5.000μ Κορασίδων

Οι δηλώσεις συμμετοχής των Συλλόγων πρέπει να υποβληθούν στα Γραφεία του ΣΕΓΑΣ μέχρι την Τρίτη 9 Νοεμβρίου 2010.

Περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με την Προκήρυξη των Αγώνων, μπορούν να παρουν οι ενδιαφερόμενοι απο την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

Δευτέρα, 18 Οκτωβρίου 2010

Ενημέρωση ΣΕΓΑΣ σε σωματεία για έγκριση των αθλητικών δελτίων

Η διοίκηση του ΣΕΓΑΣ σε ενημερωτική επιστολή προς τα σωματεία μέλη της ομοσπονδίας, αναφέρει: «Σύμφωνα με το άρθρο 33 παρ. 9 του Νόμου 2725/99, τα δελτία των αθλητών για να εγκριθούν από το ΣΕΓΑΣ πρέπει να είναι θεωρημένα από Νομαρχιακό Νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας ή Αγροτικό Ιατρείο ή Υγειονομική Στρατιωτική Μονάδα ή από έχοντες οποιαδήποτε σχέση με το Δημόσιο ή Ν.Π.Δ.Δ ιατρούς.

Το Δελτίο υγείας ισχύει για ένα έτος από τη θεώρησή του και μετά την παρέλευση του χρονικού αυτού διαστήματος, πρέπει να θεωρείται εκ νέου, με ευθύνη του κάθε σωματείου. Παρακαλούμε να εναρμονιστείτε με την προηγούμενη διάταξη του Αθλητικού Νόμου, άλλως τα Δελτία σας μετά την 1η Δεκεμβρίου 2010 θα επιστρέφονται για την σωστή θεώρησή τους».

Παρασκευή, 8 Οκτωβρίου 2010

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ

Εγκρίθηκε ο Νέος Κανονισμός για τις μετεγγραφές στον Στίβο, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν απο 15 έως 31 Οκτωβρίου 2010.
(δείτε ολο τον Κανονισμό εδώ)

Πέμπτη, 7 Οκτωβρίου 2010

Ο ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ, μετά απο εισήγηση της Επιτροπής Υψηλού Αθλητισμού, στην Συνεδρίαση του στις 5-10-2010, συνέταξε τις κατηγορίες των επίλεκτων αθλητών και αθλητριών του Στίβου, για το χρονικό διάστημα απο 1-10-2010 μέχρι 30-9-2011.
Στην κατηγορία Β1 εντάχθηκε και ο ακοντιστής της ΑΓΕ Βοιωτίας Σπύρος Λεμπέσης.

Τετάρτη, 6 Οκτωβρίου 2010

Ο ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΑΘΗΣ ΑΣΠΙΩΤΗΣ

Ενα πρωτότυπο ρεκόρ κατέχει ο διαχρονικός αθλητής των υψηλών εμποδίων, ο Στάθης Ασπιώτης, ο οποίος βρίσκεται στην Λίστα των 50 καλύτερων Ελλήνων Αθλητών, στα 110μ εμπόδια Ανδρών, απο το 1993 μέχρι και το 2010, συνεχώς.
Αξιοσημείωτο είναι ότι αγωνίσθηκε με 4 διαφορετικούς Συλλόγους της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.
Οι επιδόσεις και οι θέσεις του στην Πανελλήνια κατάταξη ήταν οι παρακάτω :

1993-2002 ως αθλητής του Ευβοικού ΓΑΣ
(ετος-θεση-επίδοση)

1993 ---- 20 --- 15.21 (ρεκορ ΕΑΣ Εφήβων με εμπόδια 1,10μ)
1994 ---- 11 --- 14.88 (ρεκορ ΕΑΣ Νέων Ανδρών)
1995 ---- 34 --- 15.9
1996 ---- 20 --- 15.38
1997 ---- 15 --- 14.9
1998 ---- 19 --- 15.0
1999 ----- 9 --- 14.5
2000 ---- 11 --- 14.77
2001 ----- 7 --- 14.39 (ρεκορ ΕΑΣ Ανδρών)
2002 ---- 15 --- 15.05

2003-2006 ως αθλητής του ΓΣ Πινδάρου Θηβών
(ετος-θεση-επίδοση)

2003 --- 15 --- 14.92
2004 --- 16 --- 14.92
2005 --- 33 --- 15.71
2006 --- 27 --- 15.88

2007-2008 ως αθλητής του ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδος
(ετος-θεση-επίδοση)

2007 --- 24 --- 15.63
2008 --- 31 --- 15.86

2009-2010 ως αθλητής του ΓΣ Ερμή Σχηματαρίου
(ετος-θεση-επίδοση)

2009 --- 24 --- 15.89
2010 --- 38 --- 16.78


Τρίτη, 5 Οκτωβρίου 2010

Η ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΤΟΥ 2010

Απο την Στατιστική Υπηρεσία του ΣΕΓΑΣ ανακοινώθηκε η Λίστα των 50 καλύτερων επιδόσεων σε όλα τα αγωνίσματα του Στίβου, που πέτυχαν οι αθλητές και αθλήτριες των Ελληνικών Συλλόγων το έτος 2010.
Ειδικότερα οι αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, που βρίσκονται στις Λίστες των αγωνισμάτων τους στην κατηγορία Ανδρών - Γυναικών, είναι οι παρακάτω:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ
(αγωνισμα-θεση-επίδοση-επώνυμο-ονομα-συλλογος)

200μ ---------- 31 ---- 22.33 - ΡΕΖΕΣ ------ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ - ΤΡΙΤΩΝ
400μ ---------- 48 ---- 50.85 - ΦΡΑΓΚΟΣ ---- ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ - ΠΙΝΔΑΡΟΣ
1.500μ -------- 44 -- 4.12.88 - ΤΑΓΚΗΣ ----- ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ -- ΤΡΙΤΩΝ
110μ εμπόδια -- 38 ---- 16.78 - ΑΣΠΙΩΤΗΣ --- ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ -- ΕΡΜΗΣ
400μ εμπόδια -- 19 ---- 56.38 - ΚΑΠΕΛΟΣ ---- ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΕΡΜΗΣ
400μ εμπόδια -- 32 ---- 59.64 - ΡΕΖΕΣ ------ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ - ΤΡΙΤΩΝ
3.000μ στηπλ -- 32 - 10.25.44 - ΤΑΓΚΗΣ ----- ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ -- ΤΡΙΤΩΝ
ΜΗΚΟΣ -------- 16 ------7.14μ - ΓΕΩΡΓΙΟΥ --- ΣΤΑΥΡΟΣ ---- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΤΡΙΠΛΟΥΝ ------ 3 ---- 16.34μ - ΓΕΩΡΓΙΟΥ --- ΣΤΑΥΡΟΣ ---- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΔΙΣΚΟΣ --------33 -----40.80μ - ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ - ΙΩΑΝΝΗΣ ---- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΑΚΟΝΤΙΟ --------1 -----82.90μ - ΛΕΜΠΕΣΗΣ --- ΣΠΥΡΙΔΩΝ --- ΑΓΕΒ
ΑΚΟΝΤΙΟ -------11 -----60.79μ - ΗΛΙΑΣ ------ ΚΩΝ/ΝΟΣ ---- ΑΓΕΒ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
(αγωνισμα-θεση-επίδοση-επώνυμο-ονομα-συλλογος)

100μ --------- 38 ---- 12.78 - ΖΥΓΟΡΗ -------- ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -- ΑΓΕΒ
200μ --------- 18 ---- 25.59 - ΖΥΓΟΡΗ -------- ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -- ΑΓΕΒ
400μ -----------4 -----55.70 - ΣΥΡΟΥ --------- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΕΡΜΗΣ
400μ---------- 11 ---- 57.31 - ΓΚΑΡΑΝΗ ------- ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -- ΕΡΜΗΣ
400μ---------- 14 ---- 58.18 - ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ---- ΘΕΟΔΟΣΙΑ --- ΕΡΜΗΣ
400μ --------- 21 ---- 58.99 - ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ --- ΕΛΕΝΗ ------ ΝΕΑΠΟΛΗ
400μ --------- 44 ---- 60.97 - ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ --- ΠΕΛΑΓΙΑ ---- ΝΕΑΠΟΛΗ
400μ --------- 46 ---- 61.06 - ΦΡΑΤΖΗ -------- ΔΗΜΗΤΡΑ ---- ΝΕΑΠΟΛΗ
800μ --------- 22 -- 2.18.00 - ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ --- ΠΕΛΑΓΙΑ ---- ΝΕΑΠΟΛΗ
800μ --------- 27 --2.21.01 - ΚΑΜΠΟΥΡΗ ------ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ -- ΝΕΑΠΟΛΗ
10.000μ ------ 16 - 41.32.98 - ΚΟΛΟΒΟΥ ------- ΒΑΣΙΛΙΚΗ --- ΑΕΤΟΙ
100μ εμπόδια - 26 ---- 16.44 - ΦΡΑΤΖΗ -------- ΔΗΜΗΤΡΑ ---- ΝΕΑΠΟΛΗ
400μ εμπόδια -- 3 ---- 60.22 - ΣΥΡΟΥ --------- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΕΡΜΗΣ
400μ εμπόδια -- 6 ---- 61.16 - ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ---- ΘΕΟΔΟΣΙΑ --- ΕΡΜΗΣ
400μ εμπόδια - 15 ---- 64.67 - ΦΡΑΤΖΗ -------- ΔΗΜΗΤΡΑ ---- ΝΕΑΠΟΛΗ
400μ εμπόδια - 18 ---- 65.39 - ΓΚΑΡΑΝΗ ------- ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -- ΕΡΜΗΣ
400μ εμπόδια - 28 ---- 67.87 - ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ --- ΕΛΕΝΗ ------ ΝΕΑΠΟΛΗ
400μ εμπόδια - 32 ---- 68.63 - ΠΕΠΠΕ --------- ΑΘΑΝΑΣΙΑ --- ΝΕΑΠΟΛΗ
400μ εμπόδια - 43 ---- 72.22 - ΛΟΥΚΟΥ -------- ΕΛΕΝΗ ------ ΠΙΝΔΑΡΟΣ
400μ εμπόδια - 47 ---- 75.43 - ΓΙΟΥΡΓΟΥΣΗ ---- ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ -- ΝΕΑΠΟΛΗ
ΥΨΟΣ --------- 21 ---- 1.63μ - ΓΑΒΡΙΗΛ ------- ΣΥΜΕΩΝΗ ---- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΥΨΟΣ --------- 27 ---- 1.60μ - ΜΑΡΙΝΟΥ ------- ΒΑΣΙΛΙΚΗ --- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΥΨΟΣ --------- 27 ---- 1.60μ - ΚΟΛΟΒΟΥ ------- ΘΕΟΔΩΡΑ ---- ΤΡΙΤΩΝ
ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ---- 21 ---- 3.40μ - ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ---- ΣΕΡΑΦΙΝΑ --- ΝΕΑΠΟΛΗ
ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ---- 32 ---- 2.90μ - ΕΥΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗ - ΣΟΦΙΑ ------ ΝΕΑΠΟΛΗ
ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ --- 46 ----- 2.50μ - ΜΑΝΟΥΣΟΥ ------ ΛΥΔΑ ------- ΝΕΑΠΟΛΗ
ΤΡΙΠΛΟΥΝ ---- 16 ---- 12.27μ - ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗ ---- ΣΟΦΙΑ ------ ΕΡΜΗΣ
ΤΡΙΠΛΟΥΝ ---- 45 ---- 11.01μ - ΚΕΜΑΝΕΤΖΗ ----- ΧΡΙΣΤΙΝΑ --- ΤΡΙΤΩΝ
ΣΦΑΙΡΑ ------ 25 ---- 12.25μ - ΓΚΑΒΑΛΗ ------- ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΔΙΣΚΟΣ ------- 7 ---- 46.30μ - ΤΑΥΡΗ --------- ΕΛΕΝΗ ------ ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΔΙΣΚΟΣ ------ 42 ---- 33.24μ - ΓΚΑΒΑΛΗ ------- ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -- ΕΥΒΟΙΚΟΣ
ΣΦΥΡΑ ------- 21 ---- 40.90μ - ΣΚΟΥΤΑΡΗ ------ ΙΣΜΗΝΗ ----- ΝΕΑΠΟΛΗ

Πέμπτη, 23 Σεπτεμβρίου 2010

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΙΒΟΥ

Από το 1995 που λειτουργεί η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας με έδρα την Χαλκίδα, η διεξαγωγή των Διασυλλογικών Αγώνων Στίβου, έχει μεταλλαχθεί, με σημαντικότερες τις παρακάτω αλλαγές :

α) Καταργήθηκε η Β΄ και Γ΄ φάση της κατηγορίας Ανδρών - Γυναικών

β) Συμπτύχθηκαν και διαφοροποιήθηκαν οι Όμιλοι στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών, Παίδων-Κορασίδων και Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α΄.

γ) Μεταβλήθηκαν οι όροι και τα όρια συμμετοχής .

Οι Πρωταθλητές Σύλλογοι με τους βαθμούς που συγκέντρωσαν, ανα χρονιά είναι οι παρακάτω :

1995 ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 777,5 βαθμοί
1996 ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 578 βαθμοί
1997 ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 621 βαθμοί
1998 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 773 βαθμοί
1999 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 816,5 βαθμοί
2000 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 1.086 βαθμοί
2001 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 1.013,5 βαθμοί
2002 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 1118 βαθμοί
2003 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 937,5 βαθμοί
2004 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 651,5 βαθμοί
2005 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 661 βαθμοί
2006 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 663,5 βαθμοί
2007 ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ 576 βαθμοί
2008 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 359 βαθμοί
2009 ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ 285 βαθμοί
2010 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ 302,5 βαθμοί

Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010

ΟΡΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΔΡΟΜΟ

Παράλληλα με τον 28' Διεθνή Μαραθώνιο, που θα διεξαχθεί στις 31-10-2010 στην κλασσική διαδρομή ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ και που φέτος είναι αφιερωμένος στα 2500 χρόνια απο την Μάχη του Μαραθώνα, ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει και τον Μαραθώνιο Δρόμο Ανδρών-Γυναικών του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος 2010.

Στον Αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο αθλητές-αθλήτριες που είναι εγγεγραμμένοι σε Συλλόγους του ΣΕΓΑΣ, οι οποίοι πρέπει να έχουν πετύχει επιδόσεις καλύτερες απο τα παρακάτω όρια την τριετία 2008-2009-2010 σε ένα απο τα παρακάτω αγωνίσματα :

Ανδρες

Μαραθώνιος 3:30.00
Ημιμαραθώνιος 1:35.00
10.000μ 34.00.00
5.000μ 16.00.00

Γυναικες

Μαραθώνιος 4:00.00
Ημιμαραθώνιος 1:50.00
10.00μ 46.00.00
5.000μ 19.50.00

Τρίτη, 21 Σεπτεμβρίου 2010

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 2010

Μετά την παρέλευση της τελευταίας προθεσμίας στις 20-9-2010, που τέθηκε απο το ΣΕΓΑΣ, για την διεξαγωγή της Β΄ Φάσης των Διασυλλογικών Αγώνων ΠΠΒ-ΠΚΒ, η τελική συνολική βαθμολογία των Διασυλλογικών Αγώνων για το 2010, διαμορφώνεται για τους Συλλόγους της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, ως εξής :

1. ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ 302,5 βαθμοί
2. ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 296 βαθμοί
3. ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ 214 βαθμοί
4. ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 169,5 βαθμοί
5. ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ 110,5 βαθμοί
6. ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 83 βαθμοί
7. ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΟΣ 75 βαθμοί
8. ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ 60 βαθμοί
9. ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ 59 βαθμοί
10. ΑΣ ΑΕΤΟΙ ΔΙΡΦΥΩΝ 30 βαθμοί
11. ΑΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 4 βαθμοί
12. ΟΦΚΑ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ 3 βαθμοί

Δευτέρα, 20 Σεπτεμβρίου 2010

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΡΕΚΟΡ ΤΗΣ ΕΑΣ ΣΤΟΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ ΑΝΔΡΩΝ

Όταν το Παγκόσμιο Ρεκόρ στον Ακοντισμό Ανδρών ξεπέρασε τα 100μ, η Παγκόσμια Ομοσπονδία του Στίβου, αντιμετώπησε το πρόβλημα του μεγέθους των Σταδίων. Και επειδή δεν ήταν δυνατόν να μεγαλώσουν όλα τα Στάδια του Πλανήτη, προτιμήθηκε η λύση της αλλαγής του τύπου του Ακοντίου. Το νέο Ακόντιο, βάρους 800 γραμμαρίων, όπως και το παλαιότερο, είχε το Κέντρο βάρους του σε διαφορετική θέση, και έτσι σύμφωνα με τους Νόμους της Φυσικής, διέγραφε την καμπύλη πορεία του και έπεφτε πλησιέστερα. Η αλλαγή αυτή καθιερώθηκε απο την 1-1-1986.

Έτσι το Πανευβοικό ρεκόρ Ανδρών με παλαιό Ακόντιο παρέμεινε στο Παναγιώτη Μανωλόπουλο της ΑΓΕ Χαλκίδος με 56,80μ που πέτυχε στις 19-8-1979 στην Πρέβεζα.

Το Ρεκόρ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, παρέμεινε στον Κών/νο Λούλο του ΑΚΟ Λιβαδειάς, με 59,10μ που πέτυχε στις 1-10-1983 στο Αγρίνιο.

Το πρώτο ρεκόρ της κατηγορίας Ανδρών της ΕΑΣ με το νέο Ακόντιο, πέτυχε ο Αντώνης Λειβαδίτης του ΓΣ Χαλκίδος στις 5-10-1986 στη Χίο με 53,80μ . Ο ίδιος αθλητής ανέβασε το ρεκόρ στα 54,54μ. στις 1-8-1987 στο Στάδιο Καραισκάκη.

Το 1988 το ρεκόρ κατέριψε 2 φορές ο Γιάννης Αναγνώστου του Ευβοικού με 56,72μ στις 13-8 στην Χαλκίδα και με 56,90μ στις 21-8 στην Ν. Αρτάκη.

Το 1989 ήταν η χρονιά του Δαμάσκου Χουλιαράκη, με 3 διαδοχικές καταρίψεις, στα 57,82μ στις 6-5 στην Λιβαδειά, στα 61,60μ στις 20-5 στο Στάδιο Καραισκάκη και στα 64,24μ στις 7-7 στο Στάδιο Καραισκάκη. Η επίδοση αυτή είναι και Πανευβοικό Ρεκόρ μέχρι σήμερα.

Πέρασαν 17 χρόνια για να εμφανισθεί ο μεγάλος Ακοντιστής Σπύρος Λεμπέσης της ΑΓΕ Βοιωτίας, ο οποίος άρχισε την κατάριψη του Ρεκόρ της ΕΑΣ απο την Τρίπολη στις 21-5-2006 με 67,61μ. Καί έσπασε το "φράγμα" των 70μ στις 24-6-2006, στο Άργος με βολή στα 72,50μ. Στις 17-6-2007 ανέβηκε στα 75,45μ και στις 26-7-2008 στα 76,97μ.
Ακολούθησε μια ακπληκτική χρονιά το 2009, με διακρίσεις, μετάλλια, διεθνείς συμμετοχές και 4 καταρίψεις του Ρεκόρ : με 78,16μ στις 25-4 στον Αγιο Κοσμά, με 78,66μ στις 30-6 στην Πεσκάρα της Ιταλίας, με 79,37μ στις 18-7 στο Κάουνας της Λιθουανίας και το σπασιμο του "φράγματος" των 80μ με 80,95μ στις 1-8 στην Θεσσαλονίκη.
Το 2010 άρχισε με την εκπληκτική βολή στα 82,90μ στις 13-6 στην Πάτρα, που είναι η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα. Δυστυχως μετα απο τραυματισμό του δεν έλαβε μερος στους Πανευρωπαικούς Αγώνες Ανδρών, όπου είχε επιλέγει.














Ο Σπύρος Λεμπέσης

Πέμπτη, 16 Σεπτεμβρίου 2010

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΤΟ 2010

Οι καλύτερες επιδόσεις, που πέτυχαν οι αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας το 2010, στα Ολυμπιακά αγωνίσματα, είναι οι παρακάτω :

100μ ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΓΕΒ 12.78

200μ ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΓΕΒ 25.59

400μ ΣΥΡΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΡΜΗΣ 55.70

800μ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΛΑΓΙΑ ΝΕΑΠΟΛΗ 2.18.00

10.000μ ΚΟΛΟΒΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΕΤΟΙ 41.32.98

100μ εμπόδια ΦΡΑΤΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΕΑΠΟΛΗ 16.44

400μ εμπόδια ΣΥΡΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΡΜΗΣ 60.22

ΜΗΚΟΣ ΝΙΚΗΦΟΡΑΚΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 5.33μ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ ΕΡΜΗΣ 12.27μ

ΥΨΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ ΣΥΜΕΩΝΗ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 1.63μ

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΣΕΡΑΦΙΝΑ ΝΕΑΠΟΛΗ 3.40μ

ΣΦΑΙΡΑ ΓΚΑΒΑΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 12.25μ

ΔΙΣΚΟΣ ΤΑΥΡΗ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 46.30μ

ΑΚΟΝΤΙΟ ΔΡΙΤΣΑ ΕΛΠΙΝΙΚΗ ΑΓΕΒ 37.25μ

ΣΦΥΡΑ ΣΚΟΥΤΑΡΗ ΙΣΜΗΝΗ ΝΕΑΠΟΛΗ 40.90μ

4Χ100 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 53.16

4Χ400 ΕΡΜΗΣ 3.54.60






















Η Κατερίνα Σύρου

Τετάρτη, 15 Σεπτεμβρίου 2010

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟ 2010

Οι καλύτερες επιδόσεις που πέτυχαν οι αθλητές των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, το 2010 στα Ολυμπιακά αγωνίσματα, είναι οι παρακάτω :

100μ ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΒΙΚΤΩΡ ΠΙΝΔΑΡΟΣ 10.26

100μ ΜΥΘΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΚΟΛ 10.26

200μ ΡΕΖΕΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΤΡΙΤΩΝ 22.33

400μ ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ 50.85

800μ ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ 2.01.74

1500μ ΤΑΓΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΡΙΤΩΝ 4.12.88

110μ εμπόδια ΑΣΠΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΕΡΜΗΣ 16.78

400μ εμπόδια ΚΑΠΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΡΜΗΣ 56.38

3000μ Φ.Ε. ΤΑΓΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΡΙΤΩΝ 10.25.44

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΕΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ ΑΚΟΛ 3.09.0

ΜΗΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 7.14μ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 16.34μ

ΥΨΟΣ ΤΑΨΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 1.75μ

ΣΦΑΙΡΑ ΠΟΡΙΚΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 11.06μ

ΔΙΣΚΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 40.80μ

ΑΚΟΝΤΙΟ ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΑΓΕΒ 82.90μ

4Χ100 ΕΥΒΟΙΚΟΣ 44.67


















Ο Σταύρος Γεωργίου

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ 2010

ΗΛΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΓΕΒ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΜΟΣΧΑ 21-5-10 ΑΚΟΝΤΙΟ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΓΚΡΟΥΠ) 8 θέση 59.22μ








ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΑΓΕΒ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤ/ΜΑ ΟΜΑΔΩΝ ΜΠΕΡΓΚΕΝ 20-6-10 ΑΚΟΝΤΙΟ 9 θέση 71.79μ

Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου 2010

ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ (2010)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ( ΠΑΙΑΝΙΑ 27-28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ )

2 ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΕΡΜΗΣ 59.38 400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ( ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 3-4 ΜΑΙΟΥ )

2 ΝΤΟΚΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 49.30μ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ
3 ΤΑΨΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 1.73μ ΥΨΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΛΥΚΕΙΩΝ ( ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 4-5 ΜΑΙΟΥ )

1 ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ ΕΡΜΗΣ 12.21μ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΛΥΚΕΙΩΝ
1 ΗΛΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΓΕΒ 63.71μ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ
2 ΣΥΝΤΖΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 2.07μ ΥΨΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ (ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΙΩΤΙΑΣ)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ( ΠΑΤΡΑ 12-13 ΙΟΥΝΙΟΥ )

1 ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΑΓΕΒ 82.90μ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ
2 ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ 16.25μ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ
2 ΕΡΜΗΣ (ΓΚΟΥΜΠΛΙΑ-ΓΚΑΡΑΝΗ-ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΥΡΟΥ) 3.54.60 4Χ400 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
3 ΣΥΡΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΡΜΗΣ 55.70 400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ( Ο.Α.Κ.Α. 3-4 ΙΟΥΛΙΟΥ )

2 ΗΛΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΓΕΒ 60.79μ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
3 ΤΑΥΡΗ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 45.88μ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΠΠΑ-ΠΚΑ ( ΤΡΙΚΑΛΑ 10-11 ΙΟΥΛΙΟΥ )

1 ΠΕΠΠΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΝΕΑΠΟΛΗ 47.11 300μ ΕΜΠ ΠΚΑ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ( ΣΕΡΡΕΣ 17-18 ΙΟΥΛΙΟΥ )

3 ΝΕΑΠΟΛΗ (ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΙΜΙΑΚΑΚΗ-ΠΕΠΠΕ) 4.10.70 4Χ400 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Τρίτη, 10 Αυγούστου 2010

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΡΕΚΟΡ ΣΤΟ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το αγώνισμα του άλματος επί κοντώ στις Γυναίκες, μπήκε στα προγράμματα του ΣΕΓΑΣ απο το 1994.
Η εξέλιξη του Πανευβοικού ρεκόρ είναι η παρακάτω :

2.20 ΚΟΛΙΟΒΕΤΑ ΑΙΜΙΛΙΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ 18-4-1995
2.40 ΚΟΛΙΟΒΕΤΑ ΑΙΜΙΛΙΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΤΡΙΚΑΛΑ 16-7-1995
2.50 ΜΑΝΑΡΑ ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ 24-7-1994
2.70 ΨΑΡΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ 23-4-2000
2.80 ΨΑΡΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ 3-6-2000
2.90 ΠΑΣΣΑΛΗ ΑΛΙΚΗ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ 3-4-2002
3.10 ΠΑΣΣΑΛΗ ΑΛΙΚΗ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ 20-4-2003
3.20 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΣΕΡΑΦΙΝΑ ΝΕΑΠΟΛΗ ΧΑΛΚΙΔΑ 6-6-2010
3.40 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΣΕΡΑΦΙΝΑ ΝΕΑΠΟΛΗ ΤΡΙΚΑΛΑ 10-7-2010
Το πρόσφατο άλμα της Σεραφίνας Παναγιώτου στο 3,40μ είναι και ρεκόρ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας όλων των κατηγοριών (Κορασίδων, Νεανίδων, Νέων και Γυναικών).

Δευτέρα, 9 Αυγούστου 2010

Τελικός ελληνικού γκραν πρι «Χρ. Βουδούρης» στη Θήβα-Αποτελέσματα

Η Ανδριάννα Φέρρα σημείωσε την καλύτερη επίδοση της χρονιάς στη χώρα μας στα 200μ με 23. 57 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ και φυσικά κέρδισε στον τελικό του ελληνικού γκραν πρι που έγινε στη Θήβα. Στα 100μ η Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός ΑΟ) ήταν νικήτρια της κούρσας με 11.85 (με ευνοϊκό άνεμο +2,1), ενώ η Ολυμπία Πετσούδη (ΠΑΟΚ) ήταν δεύτερη 12.14.
Η Δωροθέα Καλπακίδου (ΟΣΦΠ) επικράτησε στη δισκοβολία με 52.73μ, στο μήκος η Ελένη Καφούρου (ΓΣ Κερατσινίου) με 6.34μ (+2,3), στα 400μ η Αγνή Δερβένη (ΠΓΣ) με 53.65 και στη σφαίρα η Χρυσή Μωυσίδου (ΠΑΟ) με 15.91μ, με 2η τη Φλωρεντία Κάππα (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) με 13.95μ.Στα 400μ εμπόδια η Χριστίνα Χατζή-Νεάγκ (ΕΑΡ) πέτυχε την καλύτερη φετινή επίδοση στο αγώνισμα στη χώρα μας με 57.92.
Στα 100μ ο Μανώλης Κουτσουκλάκης (ΑΟ Κύδων) επικράτησε με 10.47,ενώ ο Φίλιππος Σπάστης (ΟΣΦΠ) ήταν δεύτερος με 10.60 και ο Παναγιώτης Σαρρής (ΠΓΣ) τρίτος με 10.61. Στα 110μ εμπόδια όπου οι αθλητές είχαν ευνοϊκό άνεμο (+3,5) πρώτευσε ο Αλέξανδρος Θεοφανόφ (ΟΣΦΠ) με χρόνο 13.91 και ακολούθησε ο Θεόπιστος Μαυρίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων) με 13.97.
Ο Παντελής Μελαχροινούδης (ΠΓΣ) κέρδισε τα 400μ με 47.07 με τον Σωτήρη Ιακωβάκη (ΟΣΦΠ) δεύτερο με 47.37. Στο μήκος ο Σάββας Διακονικόλας (Υγεία Ρόδου) ήταν πρώτος με 7.76μ,ο Μιχάλης Μερτζανίδης (ΕΑΡ) δεύτερος με 7.68 και ευνοϊκό άνεμο (+2,6) ενώ τρίτος ήταν ο Γιώργος Τσάκωνας (ΟΣΦΠ) με 7.64μ.

Τα αποτελέσματα

Ανδρες

Σφαίρα
1.Γιώργος Αρέστης (Κύπρος) 19.04, 2.Γιώργος Γερομαρκάκης (ΓΣ Λιβυκός) 18.07, 3.Γιώργος Αντωνίου (ΑΣ Πελασγός) 15.71, 4.Γρηγόρης Τζωρτζιάδης (ΠΓΣ) 15.63, 5.Κώστας Σταθελάκος (ΠΓΣ) 14.97.

110μ εμπόδια (+3,5)
1.Αλέξανδρος Θεοφανόφ (ΟΣΦΠ) 13.91, 2.Θεόπιστος Μαυρίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 13.97, 3.Κώστας Καμπάνης (ΓΣ Ηρακλής) 14.53.

100μ (τελ. κατάταξη από 3 σειρές)
1.Μανώλης Κουτσουκλάκης (ΑΟ Κύδων) 10.47, 2.Φίλιππος Σπάστης (ΟΣΦΠ) 10.60, 3.Παναγιώτης Σαρρής (ΠΓΣ) 10.61, 4.Βασίλης Πολυκάρπου (Κύπρος) 10.67 (2,40), 5.Ιορδάνης Ρουσσάκης (ΓΣ Ηρακλής) 10.74 (2,40), 6.Παντελής Μελαχροινούδης (ΠΓΣ) 10.75 (2,40), 7.Κώστας Βογιατζάκης (Πανιώνιος ΓΣ) 10.80, 8.Χρήστος Καλαμάρας (ΑΕ Κρανιδίου) 10.85 (2,40).

400μ
1.Παντελής Μελαχροινούδης (ΠΓΣ) 47.07, 2.Σωτήρης Ιακωβάκης (ΟΣΦΠ) 47.37, 3.Γιάννης Σταματελόπουλος (ΕΚΑ Δωδώνη) 48.07, 4.Θανάσης Πατουνάδης (Πανιώνιος) 49.26, 5.Μάρτιν Μαυρογένης (ΓΣ Αμαραουσίουτ) 51.16, Πέτρος Γκόνης (ΕΚΑ Δωδώνη) 52.00.

Μήκος
1.Σάββας Διακονικόλας (Υγεία Ρόδου) 7.76, Μιχάλης Μερτζανίδης (ΕΑΡ) 7.68 (2,6), 3.Γιώργος Τσάκωνας (ΟΣΦΠ) 7.64, 4.Πρόδρομος Προδρομίδης (ΠΓΣ) 7.51 (2,7), Γιάννης Καραγιάννης (ΣΜΑ Κούρος) 7.09, 6.Αρσακ Μινασιάν (ΠΑΟ) 6.83.

Ακόντιο
1.Γιώργος Ηλτσιος (ΟΣΦΠ) 76.04, Κώστας Βερτούδος (ΟΣΦΠ) άκυρος.

Υψος
1.Δημήτρης Χονδροκούκης (ΟΣΦΠ) 2.15, 2.Γιώργος Σπυρόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 2.10, 3.Αιμίλιος Ξενοφώντος (ΟΣΦΠ) 2.10, 4.Μπάμπης Συντζάκης (ΑΣΕ Δούκα) 2.05.

200μ
1.Θανάσης Τσάκαλης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 21.95, 2.Θανάσης Χατζηδημητρίου (ΠΑΟΚ) 21.97, 3.Θανάσης Παγανούδης (Πανιώνιος) 22.54, 4.Στέργιος Κουτσούκης (ΟΣΦΠ) 22.70, 5.Τάσος Φράγκος (ΓΣ Πίνδαρος) 23.12, Λάμπρος Βάλλης (ΜΕΑΣ Τρίτων) εγκατέλειψε.

800μ
1.Ανδρέας Δημητράκης (ΓΣ Γλυφάδας) 1.51.93, 2.Εράλντο Κεραμάς ((ΓΣ Γλυφάδας) 1.52.64, 3.Κώστας Βασιλάκης (ΑΕΚ) 1.53.21, 4.Ευθύμης Παπαδόπουλος (ΓΣ Ηλιούπολης) 1.55.25, 5.Παν. Πιτυρίγκας-Κόλλιας (ΓΣ Αμαρουσίου) 1.55.56.

3.000μ
1.Μιχάλης Γελασάκης (ΟΣΦΠ) 8.20.52, 2.Κώστας Βαρτζής (ΟΣΦΠ) 9.17.06, 3.Διομήδης Μπακατσέλος (ΠΓΣ) 9.34.89, Μανώλης Μουστάκας (ΟΣΦΠ) εγκατέλειψε.



Γυναίκες

Επί κοντώ
1.Βιργινία Ανδρονίκου (ΓΣ Κηφισιάς) 3.50, 2.Λυδία Στούμπου (ΓΣ Κηφησιάς) 3.40.

Δισκοβολία
1.Δωροθέα Καλπακίδου (ΟΣΦΠ) 52.73, 2.Ευαγγελία Σοφάνη (ΠΓΣ) 50.40, 3.Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (Φθία Φαρσάλων) 49.91

Ακόντιο
1.Ιόλη Πανίδη (ΑΕΚ) 55.38, 2.Αγγελική Τσιολακούδη (ΕΑΡ) 54.56, 3.Ελένη Μαυρουδή (Κύπρος) 47.97, 4.Θεανώ Ανθρωπάκη (ΓΣ Σέρρες) 43.96.

100μ (2,1)
1.Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός ΑΟ) 11.85, 2.Ολυμπία Πετσοούδη (ΠΑΟΚ) 12.14, 3.Νικολέτα Νικολέτου (Κύπρος) 12.19, 4.Αργυρώ Πίντη (ΠΑΟΚ) 12.26, 5.Σοφία Κήτα (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) 12.36, Δέσποινα Αθανασίου (ΜΕΑΣ Τρίτων) 12.54, 7.Ειρήνη Γεωργιάδου (ΜΕΑΣ Τρίτων) 12.96.

Μήκος
1.Ελένη Καφούρου (ΓΣ Κερατσινίου) 6.34 (2,3), 2.Ευαγγελία Γαλένη (ΑΣ Αρης) 6.26 (2,4), 3.Χάιδω Αλεξούλη (ΑΣ Πελασγός 6.09 (2,4), 4.Ελευθερία Αγαθοπούλου (ΠΓΣ) 6.02 (2,6), 5.Μ. Πιλάλα-Παπαχειμώνα (ΑΣΕ Δούκα) 5.567 (3,7), 6.Αναστασία Καυκούλα (ΓΣ Βόλου) 5.39, Δανάη Σαντοριναίου (ΑΣΕ Δούκα) 5.27.

400μ
1.Αγνή Δερβένη (ΠΓΣ) 53.65, 2.Ευαγγελία Γκαράνη (Ερμής Σχηματαρίου) 57.31, 3.Θεοδοσία Νακοπούλου (ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου) 58.18, 4.Βασιλική Λίβα (Αναγεννηση Λαμίας) 58.80, 5.Ειρήνη Γεωργιάδου (ΜΕΑΣ Τρίτων) 62.58.

Σφαίρα
1.Χρυσή Μωυσίδου (ΠΑΟ) 15.91, 2.Φλωρεντία Κάππα (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) 13.95.

200μ
1.Ανδριάννα Φέρρα (ΟΣΦΠ) 23.57, 2.Ολυμπία Πετσούδη (ΠΑΟΚ) 24.65, Νικολέτα Νικολέτου (Κύπρος) 24.84, 4.Δέσποινα Αθανασίου ΜΕΑΣ Τρίτων) 25.83, 5.Μαριάμ Ελγκάμπρι (ΓΣ Κηφισιάς) 26.02, 6.Μαρία Γκουμπλιά (Ερμής Σχηματαρίου) 28.44.

Τριπλούν
1.Ιωάννα Γραμματικοπούλου (ΟΣΦΠ) 13.04, 2.Ελευθερία Χριστοφή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 12.62, 3.Κατερίνα Βέργου (ΓΣ Βόλου) 12.54, 4.Αλίκη Πιλάλα (ΑΣΕ Δούκα) 11.70.

400μ εμπόδια
1.Χριστίνα Χατζή-Νεάγκ (ΕΑΡ) 57.92, 2.Παναγιώτα Αλεξάνδρου (Πανιώνιος) 62.80, 3.Ελπίδα Τόκα (ΓΣ Κηφισιάς) 63.21.

Δευτέρα, 2 Αυγούστου 2010

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010

Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας επέλεξε τους καλύτερους του μηνός Ιουλίου 2010, οι οποίοι ήταν οι εξής :


- Ο Κων/νος Ηλίας της ΑΓΕ Βοιωτίας που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον Ακοντισμό στους Πανελλήνιους Αγώνες Εφήβων με 69.79 μ.

Επίσης ήταν 5ος στους Πανελλήνιους Παίδων με 57,71 μ.








- Η Αθανασία Πεππέ του ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδος που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 300μ εμπόδια στους Πανελλήνιους Παγκορασίδων Α' με επίδοση 47.11 .

Επίσης κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο τρέχοντας με την Ομάδα του ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδος στην σκυταλοδρομία 4Χ400 στους Πανελλήνιους Κορασίδων.

Β' ΦΑΣΗ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β'

Στα πλαίσια της Β' Φάσης των Διασυλλογικών Αγώνων Στίβου στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β' (ηλικίας 12-13 ετών), διοργανώθηκε Ημερίδα, στις 19 Ιουνίου 2010, στην Θήβα, με την συμμετοχή των Συλλόγων, Πινδάρου Θηβών, Ευβοικού και ΑΓΕ Βοιωτίας.

Απο όλους τους μέχρι την 31-7-2010 διεξαχθέντες Αγώνες αυτής της κατηγορίας οι Σύλλογοι της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, οι οποίοι έχουν βαθμολογηθεί είναι οι παρακάτω :

ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ.......10 βαθμοί
ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ......................10 βαθμοί
ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ.............10 βαθμοί
ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ........................5 βαθμοί

Υπενθυμίζουμε, στους υπόλοιπους Συλλόγους, οι οποίοι θέλουν να βαθμολογηθούν, ότι η τελευταία ημερομηνία για να διοργανώσουν Αγώνες στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β' είναι η 20η Σεπτεμβρίου 2010.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ GRAND-PRIX - ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

ΑΝΔΡΕΣ

100μ
ΣΤΕΡΙΟΥΛΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ Α.Ο.ΜΕΓΑΡΩΝ
ΠΑΓΟΥΝΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΣΑΡΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΚΑΒΑΛΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Γ.Σ.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΓΙΑΝΝΑΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Σ.Μ. ΚΡΗΤΗΣ
ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΤΟΜΠΟΣ ΝΑΖΑΡ ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
ΜΥΘΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
ΜΑΡΓΕΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ
ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ
ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ
ΚΟΥΤΣΟΥΚΛΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΑΟ ΚΥΔΩΝ
ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΕ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ
ΤΣΑΚΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΘΕΟΠΙΣΤΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.
ΒΑΛΑΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.
ΡΟΥΣΑΚΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ.
ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ.
ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΥΔΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΒΟΓΙΑΤΖΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

200μ
ΣΠΑΝΟΥΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΛΕΛΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΠΑΓΟΥΝΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΓΙΑΝΝΑΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Σ.Μ. ΚΡΗΤΗΣ
ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΟΚ
ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ
ΔΑΡΔΑΝΕΛΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣ.
ΜΑΡΙΑΜ ΕΛ ΓΚΑΜΠΡΙ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
ΤΣΑΚΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΒΑΛΑΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.

400μ
ΠΑΓΟΥΝΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ ΝΩΝΤΑΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ
ΓΚΟΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ
ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ ΜΑΡΤΙΝ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
ΤΣΑΚΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΝΤΟΒΟΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ.
ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΥΔΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

800μ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΚΕΡΑΜΑΣ ΕΡΑΛΝΤΟ ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΚΟΛΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

3000μ
ΓΕΛΑΣΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΒΑΡΤΖΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΜΠΑΚΑΤΣΕΛΟΣ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

110μ εμπόδια
ΚΑΜΠΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ.
ΘΕΟΦΑΝΟΦ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΘΕΟΠΙΣΤΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.

ΜΗΚΟΣ
ΜΙΝΑΣΙΑΝ ΑΡΣΑΚ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
ΜΕΡΤΖΑΝΙΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΑΡ
ΜΑΡΑΝΤΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΠΡΟΔΡΟΜΙΔΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΜΑ ΚΟΥΡΟΣ
ΔΙΑΚΟΝΙΚΟΛΑΣ ΣΑΒΒΑΣ ΓΑΣ ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ
ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΥΨΟΣ
ΣΥΝΤΖΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
ΧΟΝΔΡΟΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΓΚΛΕΝΤΙΣ ΜΙΛΛΟΝΑΙ ΠΑΟΚ
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΞΕΝΟΦΟΝΤΟΣ ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΣΦΑΙΡΑ
ΑΡΕΣΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΥΠΡΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΟΜΗ
ΓΕΡΟΜΑΡΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΥΒΙΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΤΖΩΡΤΖΙΑΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

ΑΚΟΝΤΙΟ
ΒΕΡΤΟΥΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΗΛΤΣΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ


ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100μ
ΝΙΚΟΛΕΤΤΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΚΥΠΡΟΣ
ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ
ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
ΚΗΤΑ ΣΟΦΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
ΠΙΝΤΗ ΗΡΩ ΠΑΟΚ
ΜΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.
ΠΕΤΣΟΥΔΗ ΟΛΥΜΠΙΑ ΠΑΟΚ

200μ
ΦΕΡΡΑ ΑΝΔΡΙΑΝΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΝΙΚΟΛΕΤΤΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΚΥΠΡΟΣ
ΠΙΝΤΗ ΗΡΩ ΠΑΟΚ
ΜΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.

400μ
ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΓΚΑΡΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.
ΛΙΒΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ

400μ εμπόδια
ΧΑΤΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΕΑΡ
ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΛΕΥΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΕΑΡ
ΤΟΚΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΜΗΚΟΣ
ΠΙΛΑΛΑ ΑΛΙΚΗ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΥ ΔΑΝΑΗ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
ΓΑΛΕΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΡΗΣ ΘΕΣ.
ΑΓΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΑΛΕΞΟΥΔΗ ΧΑΙΔΩ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΚΑΥΚΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΓ ΒΟΛΟΥ
ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΑ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ.
ΚΑΦΟΥΡΟΥ ΕΛΕΝΗ ΓΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ
ΓΑΛΕΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΡΗΣ ΘΕΣ.
ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΒΕΡΓΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΣ ΒΟΛΟΥ
ΣΕΦΕΡΙΑΔΗ ΣΕΣΙΛ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΩΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΧΡΙΣΤΟΦΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΠΙΛΑΛΑ ΑΛΙΚΗ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ
ΑΝΔΡΙΝΙΚΟΥ ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
ΣΤΟΥΜΠΟΥ ΛΥΔΙΑ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
ΒΑΓΕΝΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
ΠΑΠΑΚΩΤΣΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΕΚ

ΣΦΑΙΡΑ
ΜΩΥΣΙΔΟΥ ΧΡΥΣΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
ΚΑΠΠΑ ΦΛΩΕΡΝΤΙΑ ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
ΣΟΦΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

ΔΙΣΚΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΑΕΤΟΣ ΘΕΣ.
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΓΕ ΦΑΡΣΑΛΩΝ
ΣΟΦΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
ΚΟΜΟΤΟΓΛΟΥ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
ΚΑΛΠΑΚΙΔΟΥ ΔΩΡΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΚΟΝΤΙΟ
ΠΑΝΙΔΗ ΙΟΛΗ ΑΕΚ
ΑΝΘΡΩΠΑΚΗ ΘΕΑΝΩ ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ
ΤΣΙΟΛΑΚΟΥΔΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΑΡ

Πέμπτη, 29 Ιουλίου 2010

ΡΕΚΟΡ ΣΤΑΔΙΟΥ ΘΗΒΑΣ (μεχρι 29-07-2010)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

100 10.29 ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΑΡΙΣΕΙΔΗΣ ΕΛΛΑΣ 12-7-03
200 20.53 ΓΚΟΥΣΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 13-7-03
400 46.37 ΣΑΡΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΛΛΑΣ 12-7-03
800 1.48.29 RIGO FERENT ΡΟΥΜΑΝΙΑ 13-7-03
1500 3.48.93 RADOMOROVIC DARKO ΣΕΡΒΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 12-7-03
5000 14.13.76 STOILJKOVIC GORAN ΣΕΡΒΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 12-7-03
110 ΕΜΠ. 13.71 LONGAR NENAD ΣΕΡΒΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 13-7-03
400 ΕΜΠ. 50.84 ΛΙΟΠΥΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΑΣ 02-7-03
3000 ΣΤΗΠΛ 8.48.75 MUSINNCHI IAROSLAV Π.Γ.Δ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 13-7-03
ΜΗΚΟΣ 8.02 TARUS BOGDAN ΡΟΥΜΑΝΙΑ 12-7-03
ΤΡΙΠΛΟΥΝ 17.24 OPREA MARIAN ΡΟΥΜΑΝΙΑ 13-7-03
ΥΨΟΣ 2.30 VASILACHE STEFAN ΡΟΥΜΑΝΙΑ 12-7-03
ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 5.62 EFREMOV ILIAN ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 13-7-03
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 20.48 PERIC DRAGAN ΣΕΡΒΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 12-7-03
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 62.50 URSU SERGIU ΡΟΥΜΑΝΙΑ 13-7-03
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 79.83 ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΟΣ Α.Γ.Ε.ΒΟΙΩΤΙΑΣ 05-8-09
ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 79.16 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΛΛΑΣ 12-7-03
4Χ100 39.96 ΕΛΛΑΣ (ΚΟΝΤΖΟΣ-ΤΕΡΖΙΑΝ-ΠΕΤΡΙΔΗΣ-ΓΕΝΟΒΕΛΗΣ) 12-7-03
4Χ400 3.06.19 ΡΟΥΜΑΝΙΑ (VIERU-LARION-CRISTEA-MARDAN) 13-7-03

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

100 11.55 ΒΑΣΣΑΡΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΝΑ ΕΛΛΑΣ 12-7-03
200 23.83 ΚΑΙΝΤΑΝΤΖΗ ΟΛΓΑ ΕΛΛΑΣ 13-7-03
400 52.78 DIMITROVA MARIANA ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 12-7-03
800 2.04.75 CUCERZAN ALINA ΡΟΥΜΑΝΙΑ 12-7-03
1500 4.18.59 ΦΙΛΑΝΔΡΑ ΕΛΛΕΝΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. 30-7-08
3000 9.22.37 ΝΤΑΛΑΚΑ ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. 05-8-09
5000 16.10.81 CERCHES NATALIA Π.Γ.Δ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 13-7-03
100 ΕΜΠ. 13.22 ZAMFIR CARMEN ΡΟΥΜΑΝΙΑ 13-7-03
400 ΕΜΠ. 56.85 ΓΚΟΥΝΤΕΝΟΥΔΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΕΛΛΑΣ 12-7-03
3000 ΣΤΗΠΛ 9.51.16 CASANDRA CRISTINA ΡΟΥΜΑΝΙΑ 13-7-03
ΜΗΚΟΣ 6.45 ΠΙΛΑΤΟΥ ΣΤΕΛΛΑ Ο.Φ.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 30-7-08
ΤΡΙΠΛΟΥΝ 13.86 NICOLAU CRISTINA ΡΟΥΜΑΝΙΑ 12-7-03
ΥΨΟΣ 1.95 VENEBA VENELINA ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 13-7-03
ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.30 KOLEVA TANYA ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 12-7-03
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 18.55 ΟΥΖΟΥΝΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΕΛΛΑΣ 13-7-03
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 59.02 ΤΣΙΚΟΥΝΑ ΣΤΕΛΛΑ ΕΛΛΑΣ 12-7-03
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 60.70 ΤΣΙΟΛΑΚΟΥΔΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 17-4-04
ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 71.75 MELINTE MIHAELA ΡΟΥΜΑΝΙΑ 13-7-03
4Χ100 44.73 ΕΛΛΑΣ (ΚΟΚΛΩΝΗ-ΒΑΣΣΑΡΜΙΔΟΥ-ΚΑΙΔΑΝΤΖΗ-ΠΑΝΤΑΛΕΩΝ) 12-7-03
4Χ400 3.33.57 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (GACHEVSKA-DIMITROVA-MASHOVA-NEDKOVA) 13-7-03

Τετάρτη, 28 Ιουλίου 2010

Ευρωπαϊκό Βαρκελώνης - Ο Λεμπέσης εκτός λόγω τραυματισμού

Ο Σπύρος Λεμπέσης θα χάσει τη διοργάνωση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου της Βαρκελώνης, λόγω τραυματισμού. Ο Έλληνας ακοντιστής, που είχε ένα πρόβλημα τραυματισμού στον αγκώνα του χεριού του από την προηγούμενη εβδομάδα, δοκίμασε σήμερα να προπονηθεί, αλλά ένιωσε ενοχλήσεις. Συμβουλεύτηκε τον γιατρό της ελληνικής αποστολής και αποφασίστηκε να μην ρισκάρει μετέχοντας στη διοργάνωση. Για το λόγο αυτό θα επιστρέψει στην Ελλάδα προκειμένου να υποβληθεί σε περαιτέρω εξετάσεις.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου της κατηγορίας Παίδων - Κορασίδων (15-17 ετών), το οποίο διεξήχθη στις 17-18 Ιουλίου 2010 στις Σέρρες, οι αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, οι οποίοι κατετάγησαν στις 8άδες των αγωνισμάτων τους, ήταν οι παρακάτω :

- Η Ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ400 των Κορασίδων της Νεάπολης Χαλκίδος, αποτελούμενη απο τις αθλήτριες Ε. Παπαδημητρίου, Π. Πετροπούλου, Ε. Σιμιακάκη και Α. Πεππέ, κατεκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 4.10.70

- Ο Αναστάσιος Φράγκος του Πίνδαρου Θηβών ήταν 4ος στα 400μ με 50.85

- Ο Κων/νος Ηλίας της ΑΓΕ Βοιωτίας ήταν 5ος στον Ακοντισμό με 57,71 μ.

- Η Ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 των Παίδων του Πινδάρου Θηβών, αποτελούμενη απο τους αθλητές Β. Κρεμμύδα, Α. Μαργέτη, Π. Αστέρη και Α. Φράγκο, κατετάγει στην 6η θέση με χρόνο 44.69 .

- Ο Βίκτωρ Κρεμμύδας του Πινδάρου Θηβών ήταν 6ος στα 100μ με επίδοση 11.39 .

- Η Πελαγία Πετροπούλου της Νεάπολης Χαλκίδος ήταν 6η στα 800μ με χρόνο 2.22.50 .

- Η Αθανασία Πεππέ της Νεάπολης Χαλκίδος ήταν 7η στα 400μ εμπόδια με επίδοση 69.69 .

- Η Αικατερίνη Τσάκαλου κατετάγει 7η στο τριπλούν με άλμα στα 11,15 μ.

- Τέλος η Σεραφίνα Παναγιώτου της Νεάπολης κατέλαβε την 8η θέση στο άλμα επί κοντώ με επίδοση 3,40 μ. που είναι ισοφάριση του δικού της ρεκόρ και της ΕΑΣ όλων των κατηγοριών.

Η αναλυτική βαθμολογία των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας ήταν η παρακάτω :

....................................................Παίδων........Κορασίδων......Σύνολο
ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδος...............0....................38,5................38,5
ΓΣ Πίνδαρος Θηβών...................32......................5...................37
Ευβοικός ΓΑΣ................................6.......................7...................13
ΑΓΕ Βοιωτίας................................8.......................0....................8
ΑΟ Τρίτων Χαλκίδος..................1........................0....................1

Παρασκευή, 23 Ιουλίου 2010

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε την σύνθεση της Εθνικής Ομάδας, η οποία θα λάβει μέρος στο Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών, το οποίο θα διεξαχθεί στην Βαρκελώνη της Ισπανίας, απο 27 Ιουλίου μέχρι 1 Αυγούστου 2010.

Μεταξύ αυτών περιλαμβάνεται και ο αθλητής της ΑΓΕ Βοιωτίας Σπύρος Λεμπέσης, ο οποίοςμε 82,90μ ξεπέρασε το υψηλό όριο στον ακοντισμό.

Απο το 1976 που δημιουργήθηκε η ΤΕ ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς - Εύβοιας, μέχρι σήμερα μόνο ένας αθλητής της έχει λάβει μέρος σε Πανευρωπαικούς Αγώνες Ανδρών - Γυναικών.

Στις 29 Αυγούστου του 1978 στην Πράγα, ο Παναγιώτης Παλληκάρης του Κάδμου Θηβών, συμμετείχε στον προκριματικό των 800μ όπου τερμάτησε 6ος στην τρίτη σειρά με 1.51.60 και αποκλείσθηκε.

Τους Αγώνες αυτούς παρακολύθησαν συμμετέχοντας με τον Σύλλογο Φίλων Κλασσικού Αθλητισμού, ο Θεμιστοκλής Χαλικιάς, τότε Πρόεδρος της ΤΕ ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς - Εύβοιας και το Μέλος Κων/νος Ευθυμιάδης.


Πέμπτη, 22 Ιουλίου 2010

GRAND-PRIX ΑΡΓΟΥΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ


Στον τρίτο Αγώνα της σειράς των Ελληνικών grand-prix Στίβου, που διεξήχθη στις 14 Ιουλίου 2010, στο Άργος Ορεστικό, έλαβε μέρος και ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού, ο οποίος κατέλαβε την 2η θέση στο τριπλούν με 16,34μ πολύ κοντά στο ρεκόρ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, που είναι 16,36μ και κατέχει ο ίδιος απο το 2003.

Υπενθυμίζουμε ότι ο τελικός του grand-prix θα διξαχθεί στις 4 Αυγούστου 2010, στην Θήβα.


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

Στα Τρίκαλα διεξήχθη στις 10 και 11 Ιουλίου 2010, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου στην κατηγορία Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α΄ (ηλικίας 14-15 ετών).

Οι αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, οι οποίοι κατετάγησαν στις 12άδες των αγωνισμάτων τους ήταν οι παρακάτω :

- Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αθανασία Πεππέ της Νεάπολης Χαλκίδος στα 300μ εμπόδια με επίδοση 47.11 .

- Στην Δισκοβολία, ο Ευστάθιος Ντόκος του Ευβοικού ήταν 4ος με 49,22μ, Μιχάλης Σταματίου του Ευβοικού 11ος με 43,10μ και ο Βασίλειος Τόγκος της Νεάπολης 12ος με 41,31μ

- Στο 'Αλμα επί κοντώ η Σεραφίνα Παναγιώτου της Νεάπολης, ήταν 5η με άλμα 3,40μ που είναι νέο ρεκορ της ΕΑΣ, σε όλες τις κατηγορίες.

- Στα 600μ η Αναστασία Μαρινάκου της Νεάπολης ήταν 6η με 1.41.69 , η Ιωάννα Μενεγάτου του ΑΚΟ Λιβαδειάς 8η με 1.42.25 και η Παναγιώτα Κατσίφα του ΑΚΟ Λιβαδειάς 12η με 1.45.02 .

- Στα 1.000μ η Ελένη Παπαδημητρίου της Νεάπολης ήταν 6η με 3.15.55 .

- Στη Δισκοβολία η Νεκταρία Βοιλάκη της Νεάπολης ήταν 6η με 29,41μ

- Στα 150μ ο Παναγιώτης Ζωγανάς του Πίνδαρου ήταν 6ος με 17.69 .

- Στο Ύψος ο Γεώργιος Ταψής του Ευβοικού ήταν 6ος με 1,75μ

- Στην Σφαιροβολία ο Ευστάθιος Ντόκος του Ευβοικού ήταν 7ος με 14,60μ

- Στον ακοντισμό ο Γεώργιος Ξυδώνας της ΑΓΕ Βοιωτίας, ήταν 10ος με 41,80μ

Η αναλυτική βαθμολογία των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, ήταν η παρακάτω :
................................................................ΠΠΑ..................ΠΚΑ.............ΣΥΝΟΛΟ
ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ.................1.....................43.........................44
ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ...................................24.......................0.........................24
ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ.........................8.......................0..........................8
ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ...................................0........................6..........................6
ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ......................................3........................0..........................3
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ...............0........................1...........................1



.......................................η νικήτρια στα 300μ με εμπόδια Αθανασία Πεππέ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου της κατηγορίας Νέων Ανδρών - Γυναικών (κάτω των 23 ετών), το οποίο διεξήχθη στις 12-13 Ιουνίου 2010 στην Πάτρα, οι αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας οι οποίοι κατετάγησαν στην 12άδα των αγωνισμάτων τους, ήταν οι παρακάτω :

- Η Ευαγγελία Γκαράνη του Ερμή Σχηματαρίου ήταν 4η στα 400μ με 57.63 και 7η στα 400μ εμπόδια με 65.39

- Η Ελένη Ταυρή του Πανευβοικού ήταν 5η στη Δισκοβολία με 40,90μ

- Η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή ήταν 5η στο Τριπλούν με 11,79μ

- Στα 800μ οι αθλήτριες της Νεάπολης Χαλκίδος, Πελαγία Πετροπούλου και Παναγιώτα Καμπούρη κατέλαβαν την 7η και 12η θέση αντίστοιχα με χρόνους 2.18.00 και 2.21.01 .

- Η Ελένη Καραμπέτσου της Νεάπολης ήταν 7η στα 400μ με 60.12 .

- Η Συμεώνη Γαβριήλ του Ευβοικού ήταν 10η στο Ύψος με 1,60μ

- Η Ευαγγελία Ζυγόρη της ΑΓΕ Βοιωτίας ήταν 10η στα 100μ με 13.02 .

- Τέλος ο Αλέξανδρος Καπέλος ήταν 12ος στα 400μ εμπόδια με 59.29 .

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων συνεχίσθηκε στις 11 Ιουλίου στα Τρίκαλα, όπου διεξήχθησαν τα αγωνίσματα των σκυταλοδρομιών. Εκεί η Ομάδα 4Χ400 των Νέων Γυναικών του ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδος, αποτελούμενη απο τις αθλήτριες Δέδε, Καμπούρη, Συμιακάκη και Καραμπέτσου, κατέλαβε την 5η θέση, με επίδοση 4.05.31 .

Η τελική αναλυτική βαθολογία των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, ήταν οι παρακάτω :

.............................................................Νέοι...............Νέες..................Σύνολο
ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ............0.....................29..........................29
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ...........1......................23..........................24
ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ...........................0.......................8.............................8
ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ.................................0.......................4.............................4
ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ.................................0........................4.............................4
ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΟΣ................0.........................1.............................1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΦΗΒΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η αναλυτική βαθμολογία των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων - Νεανίδων, το οποίο διεξήχθη στις 3-4 Ιουλίου 2010 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, ήταν οι παρακάτω :

............................................Εφήβων.............Νεανίδων..............Σύνολο
Νεάπολη Χαλκίδος................0.........................29..........................29
ΑΓΕ Βοιωτίας........................14........................12...........................26
Ερμής Σχηματαρίου..............8...........................6...........................14
Πανευβοικός..........................0..........................10...........................10
Τρίτων Χαλκίδος..................5............................2.............................7
Πίνδαρος Θηβών...................7............................0.............................7
Ευβοικός.................................0............................1.............................1

Τετάρτη, 21 Ιουλίου 2010

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ GRAND-PRIX "ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ 2010"

Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας και ο Δήμος Θηβαίων σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ προκηρύσσουν τους Αγώνες Στίβου, με την επωνυμία «ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ 2010» που είναι ο τελικός αγώνας της σειράς των Ελληνικών Grand Prix, σύμφωνα με τους παρακάτω όρους :

1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:
Τετάρτη 4 Αυγούστου 2010

2. ΤΟΠΟΣ & ΩΡΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ:
Δημοτικό Στάδιο Θηβών, ώρα 18:00

3. ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:

ΑΝΔΡΩΝ : 100μ – 200μ - 400μ - 1500μ - 3000μ - 110μ εμπ. – ΜΗΚΟΣ - ΥΨΟΣ - ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ – ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ : 100μ – 400μ - 1500μ - 100μ εμπ. – ΜΗΚΟΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ – ΚΟΝΤΩ - ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ – ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ – ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

Εκτός Βαθμολογίας του Γκραν Πρι θα διεξαχθούν τα αγωνίσματα :
200μ (Γ) – 400μ εμπ (Γ) – 800μ (Α) .

4. ΗΛΙΚΙΕΣ:
α) Άνδρες-Γυναίκες που γεννήθηκαν το 1990 και μεγαλύτεροι-ες.
β) Έφηβοι-Νεάνιδες που γεννήθηκαν 1991 και 1992.
γ) Παίδες που γεννήθηκαν το 1993 και 1994 (εκτός από τα αγωνίσματα Σφαιροβολίας – Ακοντισμού)
δ) Κορασίδες που γεννήθηκαν το 1993 και 1994 (εκτός από 100μ εμπ).

5. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
α) Στους Αγώνες μπορούν να λάβουν μέρος οι 6 πρώτοι αθλητές-τριες, της συνολικής βαθμολογίας των προηγουμένων Ελληνικών Grand Prix.
β) Οι αθλητές-τριες που ανήκουν στην δύναμη του ΣΕΓΑΣ, σύμφωνα με τους όρους της Γενικής προκήρυξης του 2010, και εγκριθεί η συμμετοχή τους από την διοργανώτρια ΕΑΣ (όπως αναλύεται στην παρακάτω παράγραφο).
γ) Αλλοδαποί αθλητές-τριες, με την προϋπόθεση ότι δεν θα συμμετάσχουν στην διαδικασία βαθμολόγησης και των βραβείων, που καταβάλει ο ΣΕΓΑΣ.

6. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
Οι αθλητές-τριες που επιθυμούν να λάβουν μέρος στους Αγώνες θα πρέπει να δηλώσουν την συμμετοχή τους στα Γραφεία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, τηλ.-φαξ 22210-27114 ή e-mail stibos04@otenet.gr μέχρι την Παρασκευή 30-7-2010.
Η συμμετοχή τους θα οριστικοποιηθεί το αργότερο μέχρι την Δευτέρα 2-8-2010. Για την συμμετοχή τους θα ενημερωθούν με δική τους ευθύνη από την ΕΑΣ.
Κανείς αθλητής-τρια δεν θα συμμετάσχει και δεν θα καλυφθούν τα έξοδα μετακίνησης του, εάν δεν έχει ενημερώσει τους οργανωτές και δεν έχει εγκριθεί η συμμετοχή του από αυτούς.

7. ΟΡΓΑΝΑ ΡΙΨΕΩΝ – ΥΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΕΜΠΟΔΙΩΝ :
Στους Αγώνες τα όργανα ρίψεων, τα ύψη και οι αποστάσεις των εμποδίων θα είναι αυτά των κατηγοριών Ανδρών-Γυναικών.

8. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ :
Βαθμολογούνται οι έξι (6) πρώτοι αθλητές-τριες του κάθε αγωνίσματος ως εξής :
1ος (9 β.) – 2ος (7,5 β.) – 3ος (6 β.) – 4ος (4,5 β.) – 5ος (3 β.) – 6ος (1,5 β.)

9. ΕΠΑΘΛΑ :
Στους τρεις (3) πρώτους-τες νικητές-τριες κάθε αγωνίσματος θα απονεμηθούν Διπλώματα και Μετάλλια και επί πλέον στον 1ο αναμνηστικό κύπελλο.

10. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ :
Θα καλυφθούν τα έξοδα διαμονής-διατροφής-μετακίνησης όλων των αθλητών –τριών που θα προσκληθούν και θα συμμετέχουν στους Αγώνες.
Η μετακίνηση θα γίνει με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, εκτός αεροπλάνου.

11. ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ :
1) Στα ριπτικά και αλτικά αγωνίσματα του ωρολογίου προγράμματος, ο αριθμός των συμμετασχόντων αθλητών-τριών δεν θα υπερβαίνει τους δέκα (10) σε κάθε αγώνισμα, ενώ στους δρόμους σε καμία περίπτωση δεν θα διεξάγονται περισσότερο από δύο (2) τελικές σειρές.
2) Σε περίπτωση που το ενδιαφέρον των αθλητών-τριών είναι μεγάλο, η συμπλήρωση των θέσεων θα γίνεται με κριτήριο την ατομική επίδοση καθώς και την αγωνιστική κατάσταση του αθλητή-τριας εκείνη την εποχή. Σε κάθε περίπτωση αρμόδιοι για να αποφασίσουν είναι οι διοργανωτές.
3) Οι αθλητές-τριες πρέπει 45΄ τουλάχιστον πριν από την έναρξη κάθε αγωνίσματος, να παρουσιάζονται στην αίθουσα κλήσης αυτοπροσώπως για να δηλώσουν την παρουσία τους.
4) Στους αγώνες θα ισχύσουν οι κανονισμοί του ΣΕΓΑΣ.
5) Ότι δεν προβλέπεται από την προκήρυξη θα ρυθμίζεται από τον αλυτάρχη και τον τεχνικό υπεύθυνο των αγώνων.
6) Τα αρχικά και διαδοχικά ύψη στα άλματα (ύψος και επί κοντώ) θα καθοριστούν από τον τεχνικό υπεύθυνο των αγώνων, ανάλογα με τις συμμετοχές των αθλητών-τριών.

12. ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ :
Με την φροντίδα και την ευθύνη των συλλόγων οι αθλητές και οι αθλήτριες θα πρέπει να έχουν εξετασθεί ιατρικώς πριν τους αγώνες.
Η πιστοποίηση της υγείας των αθλητών-τριών είναι υποχρεωτική και αποτελεί προϋπόθεση για την συμμετοχή τους σε προπονήσεις και αγώνες. Η πιστοποίηση αυτή γίνεται στο πίσω μέρος του δελτίου του αθλητή-τριας και το οποίο θεωρείται από νομαρχιακό νοσοκομείο ή κέντρο υγείας ή αγροτικό ιατρείο ή υγειονομική στρατιωτική μονάδα ή από έχοντες οποιανδήποτε σχέση με το Δημόσιο ή Ν.Π.Δ.Δ. ιατρούς. Το δελτίο υγείας ισχύει για ένα (1) έτος από την θεώρηση του.

Παρασκευή, 9 Ιουλίου 2010

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΟ 2010

Απο τη Στατιστική Υπηρεσία του ΣΕΓΑΣ ανακοινώθηκαν οι Λίστες με τις 20 καλύτερες επιδόσεις στα Αγωνίσματα Στίβου της κατηγορίας Ανδρών - Γυναικών.

Στις Λίστες αυτές υπάρχουν και οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας.

1. ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΑΓΕΒ ΑΚΟΝΤΙΟ 82,90 μ.

2. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 16,25 μ.

3. ΣΥΡΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΡΜΗΣ 400μ 55.70

3. ΣΥΡΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΡΜΗΣ 400μ ΕΜΠ. 60.22

6. ΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΕΡΜΗΣ 400μ ΕΜΠ. 61.16

7. ΤΑΥΡΗ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 46,30 μ.

9. ΓΚΑΡΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΡΜΗΣ 400μ 57.63

11. ΗΛΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΑΚΟΝΤΙΟ 60,79 μ.

13. ΦΡΑΝΤΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΕΑΠΟΛΗ 400μ ΕΜΠ. 64.67

16. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΜΗΚΟΣ 7,14 μ.

16. ΚΟΛΟΒΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΕΤΟΙ 10.000μ 41.32.98

16. ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 12,27 μ.

17. ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΓΕΒ 200μ 25.59

17. ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΕΛΕΝΗ ΝΕΑΠΟΛΗ 400μ 58.99

17. ΓΚΑΡΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΡΜΗΣ 400μ ΕΜΠ. 65.39

19. ΚΑΠΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΡΜΗΣ 400μ ΕΜΠ. 56.38

19. ΓΑΒΡΙΗΛ ΣΥΜΕΩΝΗ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΥΨΟΣ 1,63 μ.




------------ΣΠΥΡΟΣ ΛΕΜΠΕΣΗΣ------------------ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ---------

Πληροφορίες για τις εθνικές ομάδες Π/Κ

Σχετικά με την συγκρότηση των εθνικών ομάδων παίδων-κορασίδων και για τις συναντήσεις με την Κύπρο και τους Βαλκανικούς Αγώνες, παρακαλούνται οι υποψήφιοι των εθνικών ομάδων αθλητές και αθλήτριες, να συμπληρώσουν τον παρακάτω πίνακα και να τον στείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση kutsoph@hol.gr του εθνικού προπονητή της κατηγορίας Γιάννη Κουτσοφλίνη από τον οποίο μπορούν επίσης να πάρουν κάθε πληροφορία στο τηλέφωνο 6975888930.

Η συμπλήρωση του πίνακα πρέπει να γίνει λόγω της αλλαγής της ημερομηνίας της συνάντησης Ελλάδας -Κύπρου που θα γίνει στις 22 και 23 Ιουλίου 2010 αντί 31/7 και 1/8.

Ονοματεπώνυμο……………………………………………………………………………………………
Σύλλογος……………………………………………………………………………………………………………
Αγώνισμα……………………………………………………………………………………………………………
Τηλέφωνο σταθερό …………………………………………………………………………………
κινητό………………………………………………………………………………………………………………
Μέγεθος φόρμας………………………………………………………………………………………
Μεγεθος εμφανισης…………………………………………………………………………………
Νούμερο παπουτσιού…………………………………………………………………………………
Ονοματεπώνυμο Προπονητή …………………………………………………………………
Τηλέφωνο σταθερό ……………………………………………………………………………………
κινητό ………………………………………………………………………………………………………………
Μέγεθος φόρμας …………………………………………………………………………………………
Νούμερο παπουτσιού ………………………………………………………………………………

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ


Στο Διεθνές Μήτιγκ "Βαρδινογιάννεια" που διεξήχθη στις 7 Ιουλίου στο Ρέθυμνο της Κρήτης έλαβε μέρος στο Τριπλούν και ο Σταύρος Γεωργίου, ο οποίος κατέλαβε την 8η θέση με άλμα στα 15,97 μ.

Ο Σταύρος, γέννημα θρέμμα του Ευβοικού πήρε μεταγραφή απο το 2007 και αγωνίσθηκε για μία 3ετία με τα χρώματα του Πανελληνίου ΓΣ.

Απο 1-1-2010 όμως επανήλθε στον Ευβοικό και τον βοήθησε βαθμολογικά τόσο στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα, όσο και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτού Στίβου Ανδρών-Γυναικών, όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα τριπλούν με 16,25 μ. που είναι δεύτερη καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για το 2010.

Τετάρτη, 7 Ιουλίου 2010

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΠΑ-ΠΚΑ

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Παμπαίδων - Παγορασίδων Α΄, το οποίο διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ στις 10-11 Ιουλίου στα Τρίκαλα, θα συμμετάσχουν και οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας.

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ
ΤΟΓΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ - ΔΙΣΚΟΣ - ΣΦΑΙΡΑ
ΤΟΓΚΟΣ ΤΡΥΦΩΝΑΣ - ΔΙΣΚΟΣ - ΣΦΑΙΡΑ
ΠΕΠΠΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ - 300μ ΕΜΠ. - ΜΗΚΟΣ
ΒΟΙΛΑΚΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ - ΔΙΣΚΟΣ - ΣΦΑΙΡΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΣΕΡΑΦΙΝΑ - ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ
ΤΟΓΚΟΥ ΕΙΡΗΝΗ - ΔΙΣΚΟΣ
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΛΕΝΗ - 1000μ
ΜΑΡΙΝΑΚΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ - 600μ

ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ
ΝΤΟΚΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ - ΔΙΣΚΟΣ - ΣΦΑΙΡΑ
ΤΑΨΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΥΨΟΣ
ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΜΙΧΑΛΗΣ - ΔΙΣΚΟΣ
ΚΟΛΟΚΥΘΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - 80μ
ΝΙΚΗΦΟΡΑΚΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ - ΜΗΚΟΣ
ΜΙΧΑΗΛ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ - 80μ ΕΜΠ.
ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - ΔΙΣΚΟΣ
ΟΜΑΔΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ - 4Χ80μ

ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ
ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ - 80μ
ΖΩΓΑΝΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - 150μ
ΟΜΑΔΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ - 4Χ300μ
ΚΟΥΤΣΙΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ - ΜΗΚΟΣ
ΟΜΑΔΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ - 4Χ300μ

ΦΠΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ
ΤΟΥΛΙΤΣΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ - ΑΚΟΝΤΙΟ
ΜΕΜΑΙ ΚΡΙΣΤΙ - 300μ ΕΜΠ.
ΟΜΑΔΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ - 4Χ300μ

ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ
ΞΥΔΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΟΝΤΙΟ
ΔΕΔΕ ΑΣΠΑΣΙΑ - ΑΚΟΝΤΙΟ

ΑΣ ΑΕΤΟΙ ΔΙΡΦΥΩΝ
ΚΟΡΑΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - 80μ
ΟΜΑΔΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ - 4Χ80μ

ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ - 300μ

Τρίτη, 6 Ιουλίου 2010

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Απο τον ΣΕΓΑΣ ανακοινώθηκε η επίσημη βαθμολογία του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος της κατηγορίας Ανδρών - Γυναικών, που διεξήχθη στις 12-13 Ιουνίου 2010 στην Πάτρα.
Η κατάταξη των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, ήταν η παρακάτω :

Σύλλογος---------------------Ανδρών-----------Γυναικών--------------Σύνολο
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-----------0-----------------55-------------------55
ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ-----------0-----------------23-------------------23
ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ--------------------13------------------2-------------------15
ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ--------------------11------------------0-------------------11
ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ------------------0------------------4--------------------4
ΑΣ ΑΕΤΟΙ ΔΙΡΦΥΩΝ ---------------0------------------1--------------------1

Δευτέρα, 5 Ιουλίου 2010

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας διεξήχθη στις 3-4 Ιουλίου 2010 το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου στις κατηγορίες Εφήβων - Νεανίδων (ηλικίες 19 ετών και μικρότεροι).
Οι αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας, που κατέλαβαν θέσεις στην 8αδα των Αγωνισμάτων τους, ήταν οι παρακάτω :
- Ο Κων/νος Ηλίας της ΑΓΕ Βοιωτίας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό με βολή στα 60,79 μ.

- Η Ελένη Ταυρή του Πανευβοικού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην Δισκοβολία με 45,88 μ.

- Η Ομάδα 4Χ400 των Νεανίδων της Νεάπολης Χαλκίδος αποτελούμενη απο τις αθλήτριες Καμπούρη Παναγιώτα, Καραμπέτσου Ελένη, Σιμιακάκη Κων/να και Δέδε Αντωνία, κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 4.03.28 , που είναι νεο Πανευβοικό ρεκόρ στις κατηγοριες Νεανίδων και Νέων Γυναικών.

- Η Ευαγγελία Ζυγόρη της ΑΓΕ Βοιωτίας, ήταν 4η στα 200μ με 25.59 .

- Η Ελένη Καραμπέτσου της Νεάπολης Χαλκίδος, ήταν 5η στα 400μ με 58.99 .

- Ο Αλέξανδρος Καπέλος του Ερμή Σχηματαρίου, ήταν 5ος στα 400μ εμπόδια με 56.38 .

- Ο Αναστάσιος Φράγκος του Πίνδαρου Θηβών, ήταν 6ος στα 400μ με 51.01 .

- Η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή Σχηματαρίου ήταν 7η στο Τριπλούν με 11,69 μ.

- Τέλος ο Παρασκευάς Ρεζές του Τρίτωνα Χαλκίδος, ήταν 7ος στα 200μ με 22.33 .

Πέμπτη, 1 Ιουλίου 2010

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ

Συνεχίζοντας την επιβράβευση των διακριθέντων αθλητών και αθλητριών, που άρχισε τον Μαιο του 2010, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Ευβοιας, ανακυρηξε για τον μήνα Ιούνιο σαν καλύτερους τους παρακάτω :

ΣΠΥΡΟΣ ΛΕΜΠΕΣΗΣ


Ο ακοντιστής της ΑΓΕ Βοιωτίας, κατέλαβε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών, με βολή 82,90μ που ειναι :

α) υψηλο οριο για το Ευρωπαικό Πρωτάθλημα

β) 2η καλητερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα

γ) νεο ρεκορ ΕΑΣ στην κατηγορία Ανδρών

Στην συνέχεια επιλέχθηκε και αγωνίσθηκε με την Εθνική Ομάδα στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων, στην Σούπερ κατηγορία, στο Μπέργκεν της Νορβηγίας.








ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΥΡΟΥ


Η αθλήτρια του Ερμή Σχηματαρίου, που στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών, κατέλαβε την 3η θέση στα 400μ με 55.70 και 4η στα 400μ εμπόδια με 62.37 .

Τετάρτη, 30 Ιουνίου 2010

ΕΠΩΝΥΜΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ

Κατα τον μήνα Ιούνιο του 2010, διεξήχθησαν ανα την Ελλάδα, διάφοροι Επώνυμοι Αγώνες Στίβου, στους οποίους έλαβαν μέρος και Σύλλογοι απο την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.
Οι αθλητές και αθλήτριες που επρώτευσαν στα αγωνίσματα της κατηγορίας τους, κατα διοργάνωση, ήταν οι παρακάτω :

ΦΕΙΔΙΠΠΙΔΕΙΑ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ - 6 ΙΟΥΝΙΟΥ
Ξυδώνα Νίκη ΑΓΕ Βοιωτίας Μήκος ΠΚΒ 5,21μ
Μακαρώνας Στέφανος Ευβοικός 60μ ΠΠΒ 7.88
Τσοκάνη Ευμορφία Ευβοικός 60μ ΠΚΒ 8.21

ΤΑΣΟΣ ΞΕΝΟΣ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ - 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
Φράγκος Αναστάσιος Πίνδαρος 400μ Παίδων 51.77
Γκαράνη Ευαγγελία Ερμής 400μ Γυναικών 58.91
Νακοπούλου Θεοδοσία Ερμής 400μ εμπ. Γυναικών 61.53
Γρεασίδης Δημήτριος Πίνδαρος Σφαίρα Παίδων 14,68μ
Κρεμμύδας Βίκτωρ Πίνδαρος 100μ Παίδων 11.43
Μαρινάκου Αναστασία Νεάπολη 600μ ΠΚΑ 1.42.59
Γεωργίου Σταύρος Ευβοικός Τριπλούν Ανδρών 16,01μ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - ΛΑΡΙΣΑ - 24 ΙΟΥΝΙΟΥ
Τάγκης Δημήτριος Τρίτων 2000μ στηπλ Παίδων 6.25.66

ΖΑΧΑΡΙΑΔΕΙΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - 27 ΙΟΥΝΙΟΥ
Σύρου Αικατερίνη Ερμής 400μ Γυναικών 56.26

Τρίτη, 29 Ιουνίου 2010

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Εφήβων - Νεανίδων, που θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, στις 3-4 Ιουλίου 2010, δηλώθηκαν για να συμμετάσχουν και οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας - Εύβοιας :

ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΣ
ΤΑΥΡΗ ΕΛΕΝΗ - ΔΙΣΚΟΣ
ΝΑΣΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ - ΥΨΟΣ

ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
ΚΑΠΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - 400μ ΕΜΠΟΔΙΑ
ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ - ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ
ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ - 400μ
ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΔΩΝ - 4Χ100μ

ΑΓΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ
ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - 100μ , 200μ
ΔΡΙΤΣΑ ΕΛΠΙΝΙΚΗ - ΑΚΟΝΤΙΟ
ΗΛΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - ΑΚΟΝΤΙΟ
ΚΑΡΑΝΑΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΔΙΣΚΟΣ

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΟΣ
ΡΕΖΕΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ - 200μ
ΤΑΓΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - 1500μ
ΚΟΛΟΒΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ - ΥΨΟΣ
ΚΕΜΑΝΕΝΤΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ
ΡΟΥΣΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ - 800μ
ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΔΩΝ - 4Χ100μ
ΠΙΤΣΙΝΗ ΜΑΡΙΑ - ΣΦΥΡΑ
ΤΣΑΚΑΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΤΡΙΠΛΟΥΝ
ΜΑΡΙΝΟΥ ΒΣΙΛΙΚΗ - ΥΨΟΣ

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ
ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ - 800μ
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΛΑΓΙΑ - 800μ
ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΕΛΕΝΗ - 400μ
ΣΙΜΙΑΚΑΚΗ ΚΩΝ/ΝΑ - 400μ
ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - 4Χ400μ