Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2012

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50ΧΛΜ ΒΑΔΗΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑ ΒΑΔΗΝ Γ/Ν/Ε/Π/Κ


Το πανελλήνιο Πρωτάθλημα του αγωνίσματος Βάδην 50.000μ. Ανδρών, θα διεξαχθεί στις 3 Νοεμβρίου στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο στον Σχινιά Μαραθώνα.
Το αγώνισμα εντάσσεται στο πρόγραμμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών 2012.

Μαζί με το αγώνισμα των 50.000μ. Βάδην Ανδρών του Πρωταθλήματος  θα διεξαχθεί επίσης και Αγώνας  Βάδην 10.000μ. Εφήβων – Νεανίδων - Παίδων και Γυναικών, καθώς και 5.000μ. Κορασίδων  (χωρίς βαθμολογία – αξιολόγηση).

Η διαδρομή του αγώνα είναι κυκλική, συνολικής απόστασης  2.000μ. για κάθε γύρο και ασφαλτοστρωμένη. 
 
Οι ώρες εκκίνησης για κάθε αγώνα είναι:
08:30 50.000μ.  Ανδρών
08:35 5.000μ. Κορασίδων
09:30 10.000μ. Εφήβων- Νεανίδων, Γυναικών  και Παίδων.

Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να σταλούν αποκλειστικά και μόνο με email μέχρι την Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012 και ώρα 14:00 στον Σ.Ε.Γ.Α.Σ. στην ηλεκτρονική διεύθυνση marathon@segas.gr.  Μετά την παρέλευση αυτής της προθεσμίας δε θα γίνεται δεκτή καμία δήλωση συμμετοχής

Όλες οι λεπτομέρειες για τον αγώνα δημοσιεύονται στην προκήρυξη καθώς και τα έντυπα συμμετοχής που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ (κεντρικό μενού Αγώνες, Προκηρύξεις).  

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΛΕΒΕΝΤΗ


Για 14η διαδοχική χρονιά, το ίδρυμα Λεβέντη στέκεται αρωγός στις προσπάθειες των αθλητών και προκηρύσσει διαγωνισμό, απονέμοντας 25 υποτροφίες σε αθλητές ατομικών αγωνισμάτων. 
Οι άνθρωποι του ιδρύματος συνεχίζουν με το ίδιο πάθος την προσπάθεια τους, εξασφαλίζοντας σε μερίδα αθλητών, ουσιαστικούς πόρους, απαραίτητους να συνεχίσουν το αθλητικό τους έργο.

Κάθε υποτροφία ανέρχεται στο ποσό των 4.000 ευρώ και απευθύνεται σε αθλητές ολυμπιακών ατομικών αθλημάτων, από την Ελλάδα και την Κύπρο. Δεν έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν υποψηφιότητα αθλητές και αθλήτριες, που κατέκτησαν μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμιο Πρωτάθλημα,  τα δύο τελευταία χρόνια. Επίσης προτεραιότητα στην επιλογή, έχουν οι αθλητές που δεν έχουν χορηγούς. Αίτηση μπορούν επίσης να καταθέσουν και αθλητές που έχουν χορηγηθεί από το ίδρυμα στο παρελθόν.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως τις 30 Νοεμβρίου, στις εγκαταστάσεις του ιδρύματος (Πατησίων 141, τηλ: 210 8651708) ενώ μπορούν να επισκεφθούν και την σελίδα του ιδρύματος στο διαδίκτυο στη διεύθυνση www.agleventisfoundation.org.

TA ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ

Επιτελικοί -ΕΠΥΑ

Δημήτρης Ευαγγελόπουλος Αρχιπροπονητής

Δημήτρης Μιχελαράκης Υπεύθυνος ΚΥΑΘ
Χρήστος Μελέτογλου Συντονιστής Κέντρων
Γιάννης Κουτσιώρας Υπεύθυνος Ε/Ν

Επιτροπή ΑνάπτυξηςΑποστόλης Αποστολόπουλος
Μάρκος Καλούδης
Χρήστος Χρυσοστομίδης
Γιάννης Κουτσοφλίνης Υπεύθυνος Π/Κ

Επιτροπή Αγώνων Ανδρέας Γκόγκας Διευθυντής Αγώνων

Συγκρότηση Επιτροπών 

Σύσταση Επιτροπής Υψηλού Αθλητισμού
1.    Γιάννης Σταματόπουλος Πρόεδρος
2.    Θανάσης Βογιατζής Αντιπρόεδρος
3.    Μιχάλης Παυλούς Μέλος
4.    Δημήτρης Ευαγγελόπουλος Αρχιπροπονητής
5.    Δημήτρης Μιχελαράκης Υπεύθυνος ΚΥΑΘ
6.    Χρήστος Μελέτογλου Συντονιστής Κέντρων
7.    Γιάννης Κουτσιώρας Υπεύθυνος Ε/Ν
8.    Γεωργία Σαγιαδινού Γραμματέας

Σύσταση Επιτροπής Ανάπτυξης

1.    Βασίλης Σεβαστής Πρόεδρος
2.    Θεόδωρος Βόσσος Αντιπρόεδρος
3.    Παναγιώτης Αντωνακάκης Μέλος
4.    Σπύρος Καλοζούμης Μέλος
5.    Μαρίκα Καρδαρά Μέλος
6.    Γιάννης Λιούμπας Μέλος
7.    Γιάννης Μπόλλας Μέλος
8.    Σάββας Νικολαίδης Μέλος
9.    Μιχάλης Παυλούς Μέλος
10.    Ιάκωβος Πετσούλας Μέλος
11.    Δημήτρης Χαχαμής Μέλος
12.    Κώστας Ταουσιάνης  Φίλαθλο μέλος
13.    Αναστάσιος Τομπούλης Φίλαθλο μέλος
14.    Φωτεινή Παπαδάκη Φίλαθλο μέλος
15.    Αποστόλης Αποστολόπουλος Τεχνικός
16.    Μάρκος Καλούδης Τεχνικός
17.    Χρήστος Χρυσοστομίδης Τεχνικός
18.    Γιάννης Κουτσοφλίνης Υπεύθυνος Ε/Ν
19.    Μαρία Παναγιωτάκη Γραμματέας

Σύσταση Υγειονομικής Επιτροπής

1.    Παναγιώτης Αντωνακάκης Πρόεδρος
2.    Γιώργος Καρδαράς Φίλαθλο μέλος
3.    Νίκος Τσώνης Μέλος ιατρός ΟΑΚΑ
4.    Νίκος Μαλιαρόπουλος Μέλος ιατρός Θεσσαλονίκη
5.    Διονύσης Χίσσας Μέλος ιατρός Αγίου Κοσμά

Σύσταση Επιτροπής Αγώνων

1.    Αθανάσιος Ράπτης Πρόεδρος
2.    Πολυξένη Αργειτάκη Αντιπρόεδρος
3.    Ιάκωβος Πετσούλας Μέλος
4.    Γιάννης Λιούμπας Μέλος
5.    Γιάννης Μαμουζέλος Μέλος
6.    Παναγιώτης Βεντίκος Φίλαθλο μέλος
7.    Θωμάς Κώνστας Φίλαθλο μέλος
8.    Δημήτρης Πουλόπουλος Φίλαθλο μέλος
9.    Βασίλης Φουσιάς Φίλαθλο μέλος
10.    Περικλής Μπάκας Μέλος  Διευθυντής Υπηρεσιών ΣΕΓΑΣ
11.    Δημήτρης Χαλβατζάρας Μέλος (τεχνικός)
12.    Ανδρέας Γκόγκας Διευθυντής Αγώνων
13.    Αγγελική Προκάκη Γραμματέας

Σύσταση Οικονομικής Επιτροπής

1.    Δημήτρης Ανδριόπουλος Πρόεδρος
2.    Κώστας Καρκούλιας Μέλος
3.    Αναστάσιος Παππάς Μέλος
4.    Γιάννης Πατούνας Μέλος
5.    Νίκος Δήμτσας Μέλος
6.    Νικήτας Μαδουρός Γραμματέας

Σύσταση Επιτροπής Marketing και Επικοινωνίας

1.    Δημήτρης Ανδριόπουλος Πρόεδρος
2.    Γιάννης Μαμουζέλος Αντιπρόεδρος
3.    Μαρίκα Καρδαρά Μέλος
4.    Γιάννης Λιούμπας Μέλος
5.    Δημήτρης Χαχαμής Μέλος
6.    Αναστάσιος Κασιόλας Μέλος συνεργάτης ομοσπονδίας
7.    Σωτήρης Κυρανάκος Μέλος συνεργάτης ομοσπονδίας
8.    Ιωάννα Πουρλιοτοπούλου Μέλος συνεργάτης ομοσπονδίας
9.    Γιώργος Μηλιαρέσης Φίλαθλο μέλος 
10.    Αγγελική Χονδροματίδου Φίλαθλο μέλος
11.    Μαρία Γερολυμάτου Φίλαθλο μέλος
12.    Χαράλαμπος Ζαννιάς Γραμματέας

Σύσταση Κεντρικής Επιτροπής Κριτών (ΚΕΚ)
1.    Θεόδωρος Βόσσος Πρόεδρος
2.    Αργειτάκη Πολυξένη Αντιπρόεδρος
3.    Γεωργία Ζωγράφου Μέλος
4.    Χρήστος Βαρουτάκης Μέλος
5.    Εκπρόσωπος ομοσπονδίας κριτών Μέλος
6.    Στέλιος Βελισσαράτος Γραμματέας

Σύσταση Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων

1.    Παναγιώτης Δημάκος Πρόεδρος
2.    Θανάσης Βογιατζής Μέλος
3.    Γιάννης Μαμουζέλος Μέλος
4.    Θανάσης Ράπτης Μέλος
5.    Μάκης Ασημακόπουλος Μέλος
6.    Γιάννης Κουτσογιαννόπουλος Μέλος

Σύσταση Επιτροπής Ελέγχου και διεξαγωγής Πρωταθλημάτων
1.    Θεόδωρος Βόσσος Πρόεδρος
2.    Αποστόλης Αποστολόπουλος Τεχνικός
3.    Μάρκος Καλούδης Τεχνικός
4.    Χρήστος Χρισοστομίδης Τεχνικός
5.    Βασίλης Λειβαδίτης Γραμματέας

Σύσταση Επιτροπής Δρόμων σε βουνό και σε δημόσιο δρόμο
1.    Παναγιώτης Δημάκος Πρόεδρος
2.    Γιάννης Μπόλλας Αντιπρόεδρος
3.    Θανάσης Ράπτης Μέλος
4.    Ανδρέας Γκόγκας Μέλος
5.    Κώστας Ευθυμιάδης Φίλαθλο μέλος
6.    Αριστέα Λαμέρα Φίλαθλο μέλος
7.    Περικλής Μπάκας Φίλαθλο μέλος
8.    Λουκάς Πρατίλας Φίλαθλο Μέλος
9.    Μαρία Παναγιωτάκη Γραμματέας

Σύσταση Επιτροπής Διαρκούς Αθλητικής Επιμόρφωσης
1.    Γιώργος Κατσιμπάρδης Πρόεδρος
2.    Πολυξένη Αργειτάκη Μέλος
3.    Θανάσης Βογιατζής Μέλος
4.    Παναγιώτης Δημάκος Μέλος
5.    Κώστας Γατζίας Φίλαθλο μέλος
6.    Γιώργος Παπαλιός Φίλαθλο μέλος

Τετάρτη, 3 Οκτωβρίου 2012

ΝΕΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ : ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ


 Το βιογραφικό του Κώστα Παναγόπουλου

Ο νέος πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος εκλέχθηκε για πρώτη φορά στο διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας το 1999, ενώ το 2008 έγινε Γ΄ Αντιπρόεδρος. Από το 2006 μέχρι και σήμερα είναι πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Μαραθωνίου και βασικός συντελεστής της εξέλιξης της διοργάνωσης σε παγκόσμιο γεγονός.
Ο Κώστας Παναγόπουλος είναι Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας δημοσκοπήσεων ALCO, την οποία δημιούργησε το 1989. Παράλληλα, εκτός Ελλάδος, εργάζεται ως σύμβουλος στρατηγικής και επικοινωνίας. Είναι παντρεμένος με τη Μαρία Μεϊντάνη, με τη οποία έχουν αποκτήσει μια κόρη, την Αναστασία. Η αληθινή σχέση του με τον στίβο ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια με την ιδιότητα του φιλάθλου.


Η σύνθεση του νέου Διοικητικού Συμβουλίου είναι:

Πρόεδρος:          Κώστας Παναγόπουλος
Α΄ Αντιπρόεδρος:      Γιάννης Σταματόπουλος
Β΄ Αντιπρόεδρος:      Πτολεμαίος Παπαμιχαήλ
Γ΄ Αντιπρόεδρος:      Παναγιώτης Δημάκος
Γενικός Γραμματέας:   Βασίλης Σεβαστής
Α΄ ειδικός γραμματέας: Θανάσης Βογιατζής
Β΄ ειδικός γραμματέας: Μαρίκα Καρδαρά
Ταμίας:                Δημήτρης Ανδριόπουλος
Αναπληρωτής Ταμίας:    Πολυξένη Αργειτάκη
Έφορος:                Θόδωρος Βόσσος

Μέλη:
Παναγιώτης Αντωνακάκης
Σπύρος Καλοζούμης     
Γιώργος Κατσιμπάρδης
Γιάννης Λιούμπας
Γιάννης Μαμουζέλος
Γιάννης Μπόλλας
Σάββας Νικολαϊδης
Μιχάλης Παυλούς
Ιάκωβος Πετσούλας
Θανάσης Ράπτης
Δημήτρης Χαχάμης


ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΔΣ ΤΗΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, ανασυγκροτήθηκε απο 1-10-2012 με την παρακάτω σύνθεση του Προεδρείου :

Πρόεδρος - Κώστας Ευθυμιάδης
Αντιπρόεδρος - Δημήτριος Θεοδώρου
Γεν. Γραμματέας - Χαράλαμπος Βραιμάκης
Ταμίας - Ηλίας Τάγκης

Ο Γ. ΚΑΤΣΙΜΠΑΡΔΗΣ ΣΤΟ ΔΣ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ

Στην ΓΣ του ΣΕΓΑΣ που πραγματοποιήθηκε στο Ξενοδοχείο Ηolidays in Evia, στην Ερέτρια, στις 29-9-2012, εξελέγη Μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ ο εκπρόσωπος του ΓΣ Πινδάρου Θηβών, Γεώργιος Κατσιμπάρδης.


Ο Γιώργος Κατσιμπάρδης διετέλεσε Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ την περίοδο 1984-1987. Αντίθετα ο Κώστας Ευθυμιάδης, μετά απο 16 χρόνια δεν έθεσε υποψηφιότητα για την επανεκλογή του, και για την συνολική 40χρονη προσφορά του στον κλασικό αθλητισμό τιμήθηκε με το ΑΡΙΣΤΕΙΟ του ΣΕΓΑΣ.

Δευτέρα, 1 Οκτωβρίου 2012

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΓΣ ΣΕΓΑΣ


Ολοκληρώθηκε η εκλογική διαδικασία στην Γενική Συνέλευση του ΣΕΓΑΣ που έγινε στην Ερέτρια και οι εκλεγέντες σύμβουλοι του νέου ΔΣ είναι με βάση τους σταυρούς προτίμησης οι παρακάτω. 

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο της ΓΣ

Ο Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής έκανε την εξής δήλωση μετά το τέλος της διαδικασίας:
«Η ομόφωνη, ουσιαστικά, επιδοκιμασία του Διοικητικού και Οικονομικού απολογισμού της θητείας μου, καθώς και η ετυμηγορία της κάλπης αποτελεί αποστομωτική απάντηση στην λασπολογία και μου δίνει κουράγιο και δύναμη.
Η νέα τετραετία θα είναι ακόμη πιο δύσκολη, γι’ αυτό θα πρέπει να οπλιστούμε με περισσότερη δύναμη, επιμονή και υπομονή.
Η ανανέωση με πολλά καινούργια πρόσωπα στο νέο ΔΣ αποτελεί θετικό γεγονός στην κατεύθυνση αυτή.
Έχουμε πολλή δουλειά, όχι μόνο για να αντιμετωπίσουμε τα πολλά και μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ελληνικός Αθλητισμός, αλλά και να κάνουμε περισσότερα καινούργια πράγματα και λιγότερα λάθη.
Ευχαριστώ από την καρδιά μου τους εκπροσώπους των Σωματείων που μα τίμησαν με την εμπιστοσύνη και την ψήφο τους».

Οι εκλεγέντες με σειρά προτίμησης ψήφων είναι:
Την ερχόμενη Τρίτη (2/10) στις 15:00 θα συνεδριάσει στα γραφεία του ΣΕΓΑΣ για να συγκροτηθεί σε σώμα το νεοεκλεγέν ΔΣ  
1.Βασίλης Σεβαστής          171 ψήφοι
2.Κώστας Παναγόπουλος       122
3.Γιώργος Κατσιμπάρδης       94
4.Γιάννης Σταματόπουλος      90
5.Ξένια Αργειτάκη            83
6.Θανάσης Ράπτης             83
7.Ιάκωβος Πετσούλας          82
8.Δημήτρης Ανδριόπουλος      81
9.Παναγιώτης Αντωνακάκης     80
10.Γιάννης Μαμουζέλος        79
11.Δημήτρης Χαχάμης          79
12.Πτολεμαίος Παπαμιχαήλ     78
13.Γιάννης Μπόλλας           77
14.Γιάννης Λιούμπας          77
15.Μαρίκα Καρδαρά            77
16.Παναγιώτης Δημάκος        77
17.Θόδωρος Βόσσος            76
18.Θανάσης Βογιατζής         69
19.Μιχάλης Παυλούς           69
20.Σάββας Νικολαϊδης         68
21.Σπύρος Καλοζούμης         58 (μετά από κλήρωση)
22.Δημήτρης Πουλόπουλος      58
23.Θόδωρος Γκατζίδης         57
24.Γιώργος Τσιούμπος         52
25.Γρηγόρης Λαμπράκης        46
26.Λουκάς Αναστασιάδης       45
27.Μαρία Τσιρακίδου          44
28.Γιώργος Ραμπότας          20
Εκλέγονται οι 21 πρώτοι

Εξελεγκτική Επιτροπή
1.Γιώργος Κατσακιώρης     112
2.Μιχάλης Κουρής           97
3.Βασίλης Γιαννάκης        91
4.Σωτήρης Λυκοτόμαρος      90
4.Μιχάλης Χαμηλάκης        80
Εκλέγονται οι τρεις πρώτοι 

Ψήφισαν 193 Σωματεία, 188 έγκυρα, 3 λευκά, 2 άκυρα

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΕΓΑΣ


Η Γενική Συνέλευση των σωματείων μελών του ΣΕΓΑΣ πραγματοποιήθηκε σήμερα (Σάββατο 29/9) στην Ερέτρια της Εύβοιας ενώ στο τέλος των εργασιών θα γίνουν και οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη νέου ΔΣ του ΣΕΓΑΣ για την επόμενη 4ετία (2012-2016).

Στην αρχή των εργασιών κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη ανθρώπων του Στίβου που «έφυγαν» μέσα στο 2012 ενώ η ΓΣ εξέφρασε την συμπαράστασή της στον προπονητή Κυριάκο Χονδροκούκη για τις δύσκολες ώρες που περνάει η σύζυγός του Νίκη.

Από την οικογένεια του στίβου «έφυγαν» το 2012 οι: Θεόφιλος Κλωνάρης (Αντιπρόεδρος της ΕΑΣ Δωδεκανήσου από την αρχή της λειτουργία της έως το τέλος της ζωής του), ΣάββαςΣταθόπουλος (προπονητής, Αναγ. Λαμίας), Δημήτρης Μελιδώνης (πρόεδρος, έφορος, προπονητής Πειραϊκού Συνδέσμου), Κων/να Μπαλανίκα (αθλήτρια Κερκυραϊκού), Κώστας Χρήστου (προπονητής ΓΣ Ηλιούπολης και ΟΦΚΑ Οδυσσέας) Σπύρος Ματάκης (προπονητής τεχνικός σύμβουλος ΕΑΣ Δυτικής Αττικής) και Δημήτρης Κατσιμάρδος (ΓΓ ΠΣΥΑΣ).

Το Αριστείο του ΣΕΓΑΣ απένειμαν από κοινού ο Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής και ο πρώην Πρόεδρος Γιώργος Κατσιμπάρδης στον Κώστα Ευθυμιάδη, επί σειρά ετών μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ και της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Εύβοιας-Βοιωτίας, για την πολύτιμη και πολύχρονη προσφορά του.

Στην συνέχεια έγινε η εκλογή του Προεδρείου της Γενικής Συνέλευσης και  οι εργασίες άνοιξαν με την εισηγητική ομιλία του απερχόμενου (και εκ νέου υποψηφίου) Προέδρου Βασίλη Σεβαστή ο οποίος αφού καλωσόρισε τους εκπροσώπους των Σωματείων καθόρισε τους άξονες-στόχους της νέας τετραετίας οι οποίοι συνοψίζονται παρακάτω.

Στο γενικό πλαίσιο λειτουργίας της Ομοσπονδίας θα γίνει:
-Αντιστοίχιση του αριθμού των ΕΑΣ, με τις 13 αιρετές Περιφέρειες.
-Επέκταση της χρήσης νέων τεχνολογιών (ηλεκτρονική αλληλογραφία με Σωματεία, SKYPE κλπ)
-Ένταξη σε χορηγικά προγράμματα των σημαντικών Περιφερειακών Αγώνων, Γκραν Πρι, Γύροι Πόλεων, δρόμων σε βουνό και αγώνων σε δρόμους πλατείες κλπ.

Για τον Υψηλό αθλητισμό ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ έθεσε τους στόχους:
-Περιορισμένος αριθμός Ομοσπονδιακών προπονητών, με ανάθεση αρμοδιοτήτων ανά ομάδα αγωνισμάτων.
-Θέσπιση Επιτροπής Αθλητών ως Υποεπιτροπής της ΕΠΥΑ.
-Κατάθεση προπονητικού και αγωνιστικού προγραμματισμού στην αρχή της αθλητικής περιόδου και υποστήριξη βάσει αυτού.
-Προπονητικά κάμπινγκ επίλεκτων αθλητών με συμμετοχή ταλαντούχων αθλητών των ιδίων αγωνισμάτων.
-Διοργάνωση επιμορφωτικών σεμιναρίων σε αθλητές για θέματα ντόπινγκ, συμπεριφοράς και επικοινωνίας.
-Κατάρτιση προγράμματος κοινωνικής ευθύνης, με συμμετοχή επίλεκτων αθλητών-τριών και
-Καθιέρωση έκτακτων ελέγχων ντόπινγκ σε όλους τους αθλητές του Σχεδιασμού σε συνεργασία με το ΕΣΚΑΝ.

Για την Ανάπτυξη ο κ Σεβαστής εξήγγειλε:
-Επαναδιεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων.
-Συνδιοργάνωση Υπουργείου Παιδείας-ΣΕΓΑΣ των Σχολικών αγώνων στίβου, όλων των φάσεων και κατηγοριών.
-Διοργάνωση ή συνδιοργάνωση αγωνισμάτων, σε χώρους εκτός σταδίων (πλατείες, δρόμους κλπ)
-Επέκταση του προγράμματος Kids Athletics, σε πανελλήνιο επίπεδο, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και φορείς της Αυτοδιοίκησης.
-Ανακατανομή των ποσοστών αξιολόγησης, με επέκταση του συστήματος για συμμετοχές στις Εθνικές Ομάδες.
-Σύστημα πριμοδότησης προπονητών εκτός Ομοσπονδίας, για διακρίσεις εθνικού επιπέδου. 
 
Στην συνέχεια και μετά τον απολογισμό που παρουσίασε ο κ Σεβαστής έγιναν τοποθετήσεις από τους μετέχοντες αντιπροσώπους των Σωματείων ενώ εγκρίθηκαν ο οικονομικός, ταμειακός και τα πεπραγμένα της απερχόμενης Διοίκησης από το Σώμα της Συνέλευσης.
Η Γενική Συνέλευση έκλεισε τις εργασίες της ενώ σε εξέλιξη είναι η ψηφοφορία.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΔΡΟΜΟΥ 2012

Στην Κλασική Διαδρομή, Μαραθώνας-Παναθηναϊκό Στάδιο, θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου δρόμου Ανδρών και Γυναικών 2012, με διοργανωτή τον ΣΕΓΑΣ ταυτόχρονα με τον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών που ως γνωστό είναι αφιερωμένος στη μνήμη του ειρηνιστή-Βαλκανιονίκη Γρηγόρη Λαμπράκη.


Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή  11  Νοεμβρίου 2012,  με ώρα εκκίνησης 09:00’  για  τους  Άνδρες και  για  τις  Γυναίκες.

Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να σταλούν αποκλειστικά και μόνο με email μέχρι την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2012 και ώρα 14:00 στον Σ.Ε.Γ.Α.Σ. στην ηλεκτρονική διεύθυνση marathon@segas.gr.  Μετά την παρέλευση αυτής της προθεσμίας δε θα γίνεται δεκτή καμία δήλωση συμμετοχής.

Όλες οι λεπτομέρειες του αγώνα περιέχονται στην προκήρυξη του αγώνα που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ (κεντρικό μενού, αγώνες, προκηρύξεις 2012) καθώς το έντυπο δήλωσης συμμετοχής και οι προϋποθέσεις κάλυψης εξόδων ή πατήστε εδώ.

Β΄ ΦΑΣΗ ΔΙΑΣΥΛ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ (26-9-12)


Τα αποτελέσματα του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Β΄ φάσης Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β΄, οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στους Αγώνες που αναφέρει το καταστατικό του ΣΕΓΑΣ άρθρο 8. παρ. 7β (δικαίωμα ψήφου σωματείων),  που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2012 στο Δημοτικό  Στάδιο Σχηματαρίου.



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΠΒ

60 Μ.
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Α ΣΕΙΡΑ)
1   ΤΖΑΒΕΛΑΣ                           ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ     99         ΕΡΜΗΣ                         8.1
2. ΧΑΛΙΜΟΥΡΔΑΣ                     ΙΩΑΝΝΗΣ          99         ΑΓΕΒ                            8.2
3. ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ                          ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ    00         ΑΚΟΛ                           8.5
4. ΚΟΛΟΜΤΣΑΣ                        ΛΟΥΚΑΣ           00         ΑΚΟΛ                           8.9
5. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ                     ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ       99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    8.9
6. ΣΩΤΗΡΙΟΥ                            ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   9.5

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Β ΣΕΙΡΑ)
1. ΝΙΚΑΣ                                   ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ     00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   8.3
2. ΤΟΥΡΚΟΧΩΡΙΤΗΣ                 ΗΛΙΑΣ              00         ΑΚΟΛ                           8.8
3. ΜΠΟΥΤΣΙΚΟΣ                       ΣΠΥΡΙΔΩΝ        00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   9.4
4. ΤΣΙΑΡΑΣ                               ΧΡΗΣΤΟΣ         00         ΑΓΕΒ                            9.4
5. ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗΣ                ΑΛΚΙΝΟΟΣ       00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    9.7

ΤΕΛΙΚΟΣ
1. ΧΑΛΙΜΟΥΡΔΑΣ                     ΙΩΑΝΝΗΣ          99         ΑΓΕΒ                            8.0
2. ΤΖΑΒΕΛΑΣ                            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ     99         ΕΡΜΗΣ                         8.1
3. ΝΙΚΑΣ                                   ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ     00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   8.3
4. ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ                          ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ    00         ΑΚΟΛ                           8.7
5. ΚΟΛΟΜΤΣΑΣ                        ΛΟΥΚΑΣ           00         ΑΚΟΛ                           8.8
6. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ                     ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ       99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    9.0
7. ΤΟΥΡΚΟΧΩΡΙΤΗΣ                 ΗΛΙΑΣ              00         ΑΚΟΛ                           9.1


ΜΗΚΟΣ
  1. ΑΚΡΙΒΑΚΗΣ                        ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ 99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   5.35
  2. ΚΑΤΣΙΦΗΣ                          ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΑΓΕΒ                            4.55
  3. ΚΑΝΑΤΑΣ                           ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ     99         ΑΡΤΑΚΗ                       4.50
  4. ΜΠΕΚΡΗΣ                           ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   4.46
  5. ΔΟΞΟΠΟΥΛΟΣ                    ΙΩΑΝΝΗΣ          00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    4.42
  6. ΚΑΚΑΒΑΣ                           ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ      00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   4.42
  7. ΓΑΡΑΤΖΟΓΙΑΝΝΗΣ             ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    4.30
  8. ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ                       ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ   00         ΕΡΜΗΣ                         4.28
  9. ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ               ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    4.08
10. ΚΟΙΤΣΑΝΟΣ                        ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΑΚΟΛ                           4.05
11. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ                     ΝΙΚΟΛΑΟΣ       00         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 3.98
12. ΠΕΤΣΑΛΑΚΗΣ                     ΑΡΙΣΤΟΓΕΙΤΩΝ 00        ΑΚΟΛ                           3.92
13. ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ                    ΙΩΑΝΝΗΣ          99         ΕΡΜΗΣ                         3.30
14. ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ                       ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ 00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   3.10


ΜΠΑΛΑΚΙ
  1. ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ                        ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ    99         ΕΡΜΗΣ                         53.10
  2. ΚΥΡΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ               ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ     99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   43.60
  3. ΧΑΛΙΩΤΗΣ                          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ     99         ΤΡΙΤΩΝ                        40.59
  4. ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ                                    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ   99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   37.10
  5. ΠΕΤΡΑΚΗΣ                         ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    35.58
  6. ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ                     ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ     99         ΑΡΤΑΚΗ                       34.80
  7. ΣΦΥΡΛΑΣ                           ΠΕΤΡΟΣ           99         ΤΡΙΤΩΝ                        32.50
  8. ΜΠΙΛΙΝΗΣ                           ΜΑΡΙΟΣ           99         ΤΡΙΤΩΝ                        31.83
  9. ΛΙΖΟΣ                                 ΣΤΑΥΡΟΣ         00         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 31.75
10. ΦΛΩΡΟΣ                            ΓΕΩΡΓΙΟΣ        99         ΤΡΙΤΩΝ                        30.15
11. ΚΥΡΙΑΚΑΤΗΣ                      ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΑΚΟΛ                           29.65
12. ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ               ΚΩΝ/ΝΟΣ         00         ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ           28.85
13. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ        ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ   00         ΑΚΟΛ                           26.77
14. ΖΑΧΑΡΙΑΣ                           ΓΕΩΡΓΙΟΣ        00         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 26.76
15. ΚΟΚΚΙΝΟΣ                          ΛΑΜΠΡΟΣ        00         ΑΚΟΛ                           24.80


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΚΒ

60 Μ.
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Α ΣΕΙΡΑ)
1. ΜΑΝΔΙΝΟΥ                           ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ     99         ΕΡΜΗΣ                         8.3
2. ΛΟΥΤΑ                                 ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ      00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    8.4
3. ΚΡΕΜΜΥΔΑ                          ΒΑΣΙΛΙΚΗ         99         ΑΓΕΒ                            8.6
4. ΚΟΥΡΝΙΑΤΗ                          ΙΛΙΑ                  00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    8.9
5. ΣΥΡΑΝΑΣΤΑΣΗ                     ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ    00         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 9.0
6. ΦΕΡΦΥΡΗ                            ΓΡΗΓΟΡΙΑ        00         ΑΚΟΛ                           9.1

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Β ΣΕΙΡΑ)
1. ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗ                         ΦΩΤΕΙΝΗ         99         ΕΡΜΗΣ                           8.9
2. ΤΣΑΝΙΔΟΥ                            ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ    00         ΑΚΟΛ                             9.2
3. ΚΟΡΔΩΝΗ                            ΜΑΡΙΑ              00         ΑΚΟΛ                             9.4
4. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ                         ΔΕΣΠΟΙΝΑ        00         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ   9.6
5. ΤΣΙΩΛΗ                                ΘΕΟΔΩΡΑ        99         ΑΓΕΒ                            10.6
6. ΜΠΕΛΙΑ                                ΜΙΧΑΕΛΑ         00         ΕΡΜΗΣ                         10.7

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Γ ΣΕΙΡΑ)
1. ΤΖΑΝΑΙ                                 ΑΝΤΖΕΛΑ         99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    8.3
2. ΠΑΛΑΜΙΔΑ                           ΓΕΩΡΓΙΑ          99         ΑΚΟΛ                           9.1
3. ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗ                  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ      99         ΑΓΕΒ                            9.2
4. ΚΟΥΚΟΥΖΑ                           ΚΩΝ/ΝΑ            99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    9.3
5. ΜΠΑΣΟΥΚΟΥ                        ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ   00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    9.8
6. ΖΑΧΑΡΙΑ                              ΔΗΜΗΤΡΑ        99         ΑΚΟΛ                           9.7

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Δ ΣΕΙΡΑ)
1. ΚΡΙΝΗ                                  ΕΥΑΓΕΛΙΑ        99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    8.9
2. ΜΑΣΤΡΟΧΡΗΣΤΟΥ               ΧΡΙΣΤΙΝΑ         00         ΕΡΜΗΣ                         9.2
3. ΜΑΣΟΥΡΑ                            ΜΑΡΙΝΑ           00         ΑΚΟΛ                           9.3
4. ΣΩΤΟΥ                                 ΣΤΥΛΙΑΝΗ        00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    9.8
5. ΜΠΑΤΣΟΥΛΗ                        ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ   00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   9.9

ΤΕΛΙΚΟΣ
1. ΤΖΑΝΑΙ                                 ΑΝΤΖΕΛΑ         99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    8.4
1. ΜΑΝΔΙΝΟΥ                           ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ     99         ΕΡΜΗΣ                         8.4
1. ΛΟΥΤΑ                                 ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ      00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    8.4
4. ΚΡΕΜΜΥΔΑ                          ΒΑΣΙΛΙΚΗ         99         ΑΓΕΒ                            8.5
5. ΚΟΥΡΝΙΑΤΗ                          ΙΛΙΑ                  00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    8.7
6. ΚΡΙΝΗ                                  ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ      99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    8.9
7. ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗ                         ΦΩΤΕΙΝΗ         99         ΕΡΜΗΣ                         9.0

ΜΗΚΟΣ
  1. ΤΖΑΒΕΛΑ                            ΙΩΑΝΝΑ            99         ΕΡΜΗΣ                         4.82
  2. ΚΩΤΗ                                 ΗΡΩ                 99         ΕΡΜΗΣ                         4.64
  3. ΚΟΥΝΗ                               ΣΟΦΙΑ             99         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    4.41
  4. ΠΟΥΛΟΥ                             ΒΑΣΙΛΙΚΗ         99         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    4.26
  5. ΘΕΟΔΩΡΟΥ                        ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ      00         ΕΡΜΗΣ                         4.05
  6. ΜΕΝΙΔΙΑΤΗ                         ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ      99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    4.00
  7. ΜΑΤΣΟΥΚΑ                                    ΔΕΣΠΟΙΝΑ        99         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    3.91
  8. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ                 ΜΑΡΙΑΝΝΑ       00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   3.89
  9. ΣΚΟΠΕΛΙΤΗ                        ΧΡΙΣΤΙΝΑ         00         ΕΡΜΗΣ                         3.85
10. ΜΠΟΥΡΟΔΗΜΟΥ                 ΧΡΥΣΟΥΛΑ       99         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    3.76
11. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ            ΔΗΜΗΤΡΑ        00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   3.69
12. ΤΑΡΛΑ                                ΑΝΤΩΝΙΑ          00         ΕΥΒΟΙΚΟΣ                    3.67
13. ΣΥΝΟΔΙΝΟΥ                        ΗΛΙΑΝΑ            00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    3.55
14. ΝΤΟΥΜΑΝΗ                        ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛ.  00         ΝΕΑΠΟΛΗ                    3.48
15. ΚΟΥΤΣΟΛΑΜΠΡΟΥ             ΓΕΩΡΓΙΑ          99         ΑΓΕΒ                            3.44
16. ΧΑΤΖΗΛΑΜΠΡΟΥ                ΟΛΓΑ               00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   3.44
17. ΞΥΝΟΓΑΛΑ                         ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ      99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    3.29
18. ΚΟΥΤΣΟΥΡΗ                       ΚΩΝ/ΝΑ            99         ΑΓΕΒ                            3.22
19. ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ                    ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ    99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   3.10
20. ΠΑΠΑΔΑ                             ΚΩΝ/ΝΑ            00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   3.05
21. ΠΑΠΑΔΑΝΕΛΛΗ                  ΕΙΡΗΝΗ            99         ΑΚΟΛ                           2.95
22. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ                   ΑΝΝΑ               00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   2.95
23. ΚΟΡΟΒΕΣΗ                         ΑΘΗΝΑ             99         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 2.80
24. ΤΖΑΒΕΛΑ                            ΣΩΤΗΡΙΑ          00         ΕΡΜΗΣ                         2.68
25. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ             ΚΑΛΛΙΟΠΗ       00         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   2.48

ΜΠΑΛΑΚΙ
  1. ΜΠΟΓΡΗ                            ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ     99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   31.40
  2. ΤΣΙΤΣΙΚΑΟΥ                       ΡΑΦΑΕΛΑ        00         ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟΣ 30.30
  3. ΚΟΥΤΣΟΥΡΗ                       ΝΕΚΤΑΡΙΑ        99         ΑΓΕΒ                            25.25
  4. ΜΑΣΑΛΑ                             ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ    99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   24.30
  5. ΝΙΚΟΒΙΑ                             ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ     99         ΤΡΙΤΩΝ                        23.75
  6. ΛΟΥΚΟΥΚΙΔΗ                     ΑΘΑΝΑΣΙΑ       99         ΝΕΑΠΟΛΗ                    23.45
  7. ΑΝΔΡΕΟΥ                           ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ     99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   22.10
  8. ΦΟΥΡΤΑΚΑ                                    ΧΡΥΣΑΝΘΗ      99         ΠΙΝΔΑΡΟΣ                   19.60
  9. ΤΖΑΝΕΤΗ                            ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ      99         ΤΡΙΤΩΝ                        18.40
10. ΝΤΑΣΙΩΤΗ                          ΜΑΡΙΑ              00         ΑΓΕΒ                            17.65
11. ΤΟΥΛΟΥΜΗ                        ΒΑΣΙΛΙΚΗ         99         ΑΡΤΑΚΗ                       15.60
12. ΤΟΛΙΑ                                 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ     99         ΑΚΟΛ                           15.10